[TYLKO U NAS] W. Bańka: Chcemy zaktywizować polskie społeczeństwo  

Otwarte Strefy Aktywności to nowy pomysł Ministerstwa Sportu i Turystyki na aktywizację polskiego społeczeństwa. Witold Bańka, szef resortu, mówił o jego szczegółach w czwartkowym programie ,,Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Witold Bańka przedstawił cele nowego programu polskiego rządu. Obiekty, które dzięki niemu powstaną, będą adresowane do wszystkich Polaków, bez ograniczeń wiekowych.

– Otwarte Strefy Aktywności, które w czwartek zaprezentowaliśmy wraz z premier Beatą Szydło, to duży program rządowy, którego zadaniem jest aktywizacja społeczeństwa, ale przede wszystkim zachęcenie do aktywnego spędzenia czasu wolnego na terenie nowych obiektów. To będą obiekty wielofunkcyjne, wielopokoleniowe. Do aktywności możemy zachęcać w każdym wieku i będą one adresowane do wszystkich; od rodzin z dziećmi, po seniorów. Chcemy, aby do 2020 r. powstało ich ok. 3 tys. – mówił minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Minister odniósł się do wyników badań NIK i innych ośrodków badawczych, które wykazały niską aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży.

– Uruchomiliśmy szereg programów, których zadaniem jest pomoc w odwróceniu tych trendów. W tym roku 3351 młodych klubów otrzymało dofinansowanie na działalność, zgrupowania sportowe, sprzęt sportowy i opłacanie trenerów w związku z działaniem programu ,,Klub”. Jest program dodatkowych zajęć z aktywności fizycznej, gdzie dodatkowo ok. 240 tys. dzieci regularnie bierze udział w zajęciach w szkolnych klubach sportowych – powiedział minister Witold Bańka.

Otyłość czy spadek aktywności fizycznej są problemem globalnym, nie tylko polskim. Minister zwrócił uwagę na rolę rodziny w kształtowaniu młodego pokolenia.

– Nie zapominajmy, że wszystko tak naprawdę zaczyna się w naszych domach, w naszych rodzinach. Musimy spojrzeć na ten problem szerzej. To musi być współpraca i zadanie nie tylko resortu sportu i turystyki, ale także innych resortów i przede wszystkim rodzin. Jako rodzice musimy sobie uzmysłowić, że sport jest najlepszym wychowawcą dzieci i młodzieży – zauważył minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Nowa ustawa o sporcie, która weszła w życie, zawiera m.in. zapis o lustracji działaczy związkowych.

– Mamy miesiąc na poinformowanie członków zarządów sportowych o konieczności złożenia oświadczenia i kolejny miesiąc na dopełnienie tego obowiązku przez tychże członków. Jest tam wiele innych zadań, m.in. przecięcie różnego rodzaju powiązań kapitałowych, zakaz świadczenia usług przez osoby bliskie członkom zarządu na rzecz tych zarządów. Zapis dezubekizacyjny, czyli pozbawiający funkcji członka zarządu lub członka komisji rewizyjnej danego związku sportowego przez byłych funkcjonariuszy aparatury opresji UB i SB – mówił minister Witold Bańka.

RIRM

drukuj