[TYLKO U NAS] R. Walley: W Kanadzie lekarze nie mogą stosować klauzuli sumienia; lekarz może leczyć, ale może zdecydować, że starsza osoba zostanie uśmiercona

Kwestia sumienia w Ontario została zaskarżona w sądzie. Jeśli lekarz nie chce brać udziału w aborcji albo we wspomaganym samobójstwie, to musi wskazać lekarza, który będzie w stanie to zrobić. (…) Z jednej strony lekarz może leczyć, a z drugiej, może zdecydować, że starsza osoba czy niedołężna może zostać uśmiercona – powiedział w piątkowym „Polskim punkcie widzenia” Robert Walley, dyrektor wykonawczy Matercare International – znany na świecie lekarz ginekolog.

Dzisiejsza nauka, medycyna i technologia nie mają najmniejszej wątpliwości, kiedy rozpoczyna się ludzkie życie – zaznaczył Robert Walley.

Postęp w genetyce czy technologii, chociażby badanie USG, pokazuje, kiedy rozpoczyna się ludzkie życie. Także studenci medycyny dzięki tym narzędziom są w stanie to bez problemu rozpoznać. Pytanie jest inne – nie: „Kiedy się zaczyna życie”, tylko – „Kiedy zaczyna się je cenić?” – podkreślił dyrektor wykonawczy Matercare International.

Gość TV Trwam wskazał, dlaczego ludzie zabijają człowieka już na pierwszym etapie jego rozwoju.

Ludziom wydaje się, że to jest po prostu dobry pomysł. Człowiek chce mieć kontrolę i chce tę kontrolę narzucić innym. Chodzi o to, by człowiek kontrolował życie i śmierć – powiedział Robert Walley.

Jeszcze 50 lat temu, kiedy rozpoczynałem praktykę lekarską, przed dokonaniem tzw. aborcji były długotrwałe, ciężkie i trudne rozprawy sądowe. Dzisiaj to wszystko jest mocno spopularyzowane. To jest oczywiście ideologia. Jako lekarz widzę, że próbuje mi się narzucić, co mam robić i jak mam myśleć – nie tylko w kwestii ideologii czy praktyki, ale także w kwestii mojej wiary – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.

Dyrektor wykonawczy Matercare International odniósł się również do sytuacji w kanadyjskim stanie Ontario, gdzie lekarze nie mogą posługiwać się klauzulą sumienia.

Kwestia sumienia w Ontario została zaskarżona w sądzie. Jeśli lekarz nie chce brać udziału w aborcji albo we wspomaganym samobójstwie, to musi wskazać lekarza, który będzie w stanie to zrobić. Lekarze, którzy się na to nie zgadzają, zaskarżają tę ustawę w kanadyjskim Sądzie Najwyższym. Obecnie sytuacja wygląda następująco – jest zmiana prawna związku między lekarzem a pacjentem. Obecnie są starania, by zlikwidować podstawowe zaufanie, które istnieje między właśnie pacjentem a lekarzem – powiedział Robert Walley.

Kwestia zaufania została w zasadzie zamieniona na zapisy umowne. Z jednej strony lekarz może leczyć, a z drugiej, może zdecydować, że starsza osoba czy niedołężna może zostać uśmiercona – dodał.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl