fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Orlen i Lotos powinny się połączyć już dawno temu

To są perły w koronie Skarbu Państwa. To są dwie spółki (…), które regularnie przynoszą zysk, które są spółkami dywidendowymi. To są spółki, w których państwo ma pakiet kontrolny, które mają strategiczne znaczenie dla Polski i naszego bezpieczeństwa. Moim zdaniem, powinny się one połączyć już dawno temu – mówił dr Marian Szołucha w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Do Komisji Europejskiej trafił wniosek w sprawie konsolidacji dwóch firm paliwowych Orlenu i Lotosu. Zdaniem ekonomisty dr Mariana Szołuchy, spółki te powinny połączyć się już dawno temu.

– To są perły w koronie Skarbu Państwa. To są dwie spółki (…), które regularnie przynoszą zysk, które są spółkami dywidendowymi. To są spółki, w których państwo ma pakiet kontrolny, które mają strategiczne znaczenie dla Polski i naszego bezpieczeństwa. Moim zdaniem, powinny się one połączyć już dawno temu – mówił dr Marian Szołucha.

Jak stwierdził gość „Aktualności dnia”, konsolidacja Orlenu z Lotosem jest bardzo ważnym krokiem, który zrobiono już w pozostałych państwach rozwiniętych, w tym zachodnioeuropejskich.

– Jeżeli uda nam się to zrobić – doprowadzić do tego połączenia, to będzie to bez wątpienia coś, co Polskę wpisze w podobny trend, który jest widoczny w pozostałych państwach rozwiniętych, w tym zachodnioeuropejskich, od dawna – podkreślił ekonomista.

Ekspert zaznaczył, że decyzja należy do Komisji Europejskiej. Ponadto, pojawiły się naciski ze strony zagranicznych lobbystów, którzy chcieliby tę fuzję wstrzymać, z tego względu, że Polska mogłaby stać się poważnym podmiotem na rynku paliwowo-energetyczno-chemicznym.

– Jest to proces, który zależy przede wszystkim od decyzji Komisji Europejskiej. Wniosek został wysłany do Brukseli już kilkanaście dni temu. Dowiadujemy się z przecieków prasowych, że są naciski ze strony zagranicznych lobbystów, które prawdopodobnie mają tę fuzję wstrzymać – mówił dr Marian Szołucha.

Całość rozmowy z dr Marianem Szołuchą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj