fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] B. Wróblewski: Każdy obywatel może dzisiaj ubiegać się o bezpłatną pomoc prawną

Zwiększyliśmy liczbę grup osób, które mogą ubiegać się o bezpłatną pomoc prawną. Wystarczy też oświadczenie, że ktoś jest w potrzebie i potrzebuje pomocy prawnej. Jeśli ktoś w takiej się znajduje, to przecież nie jest to dobry moment na to, by biegać po jakieś zaświadczenia. Z tej pomocy może skorzystać każdy – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Radia Maryja i TV Trwam dr Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W 2015 roku pojawiła się w systemie prawnym jest bezpłatna pomoc prawna. Zalążkiem nowej ustawy był pomysł prezydenta Andrzeja Dudy.

– Całkiem niedawno, bo kilka miesięcy temu, podkomisja zaproponowała zmiany w ustawie dotyczącej darmowej pomocy prawnej. To rewolucja, jeśli chodzi o dostępność do darmowej pomocy prawnej i mediacji. Na terenie każdego powiatu są takie punkty, w których obywatel może ubiegać się pomoc. Jest kilka rzeczy, które się zmieniły. Możliwe jest skorzystanie nie tylko z darmowej porady prawnej, ale też z przygotowania podstawowych pism procesowych w punktach darmowej pomocy prawnej. Kolejna rzecz to możliwość skorzystania z poradnictwa obywatelskiego. Chodzi tu o pomoc nie tyle prawną, co życiową dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji mieszkaniowej, kredytowej lub na przykład związanej z ZUS-em. Ustawa umożliwiła też skorzystanie z darmowej mediacji. Jest to związane z obserwacją, że lepsza jest gorsza mediacja niż dobry wyrok. Innymi słowy, czasami żyjemy w przekonaniu, że idziemy do sądu, żeby ten ostatecznie wszystko rozstrzygnął. Ale tak naprawdę czasami lepiej byłoby, gdybyśmy się z tą osobą, z którą się spieramy, po prostu dogadali. Wyrok sądu często czyni jedną ze stron rozczarowaną. Ta mediacja jest próbą zachęcenia do polubownego rozwiązywania problemów – podkreślił dr Bartłomiej Wróblewski.

Najważniejszą zmianą jest ta mówiąca o tym, że z pomocy może skorzystać każdy obywatel. Wystarczy oświadczenie o potrzebie skorzystania z pomocy prawnej.

– Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Toczyły się dyskusje, kto ma być uprawniony do tej pomocy. Do niedawna kryteria do otrzymania tej pomocy były trudne do wykonania. System był zbiurokratyzowany, co odstraszało z korzystania z tej pomocy. Zwiększyliśmy liczbę grup osób, które mogą ubiegać się o pomoc. Wystarczy też oświadczenie, że ktoś jest w potrzebie i potrzebuje pomocy prawnej. Jeśli ktoś w takiej się znajduje, to przecież nie jest to dobry moment na to, by biegać po jakieś zaświadczenia. Z tej pomocy może skorzystać każdy – wskazał poseł.

Gdzie można z takiej pomocy skorzystać?

– W każdym powiecie – w zależności od liczby mieszkańców – mieści się rożna liczba takich punktów. Teraz, kiedy ta pomoc jest zróżnicowana, może następować pewne zróżnicowanie – w jednym punkcie może być konkretna specjalizacja, w drugim inna. Jest to zadanie powiatów, więc w razie pytań można udać się do starostwa powiatowego – podkreślił dr Bartłomiej Wróblewski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl