fot. PAP/EPA

T. May: Nowy optymizm w rozmowach ws. Brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że dzięki piątkowemu porozumieniu w sprawie pierwszego etapu rozmów na temat Brexitu negocjacjom w sprawie wyjścia jej kraju z Unii Europejskiej towarzyszy teraz „nowy optymizm”.

Szefowa rządu spędziła w parlamencie blisko dwie godziny; najpierw podała informacje na temat piątkowych ustaleń pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, a potem odpowiadała na szczegółowe pytania posłów.

Theresa May przekonywała, że porozumienie między stronami to krok naprzód w procesie wypracowywania przyszłego partnerstwa Unii ze Zjednoczonym Królestwem po jego wyjściu ze Wspólnoty, pomimo wątpliwości, jakie pojawiały się w ostatnich miesiącach.

To dobre wiadomości dla tych, którzy zagłosowali za wyjściem (z UE) i obawiali się, że będziemy tak zaplątani w wykańczające negocjacje, że nigdy do tego nie dojdzie. To także dobre wiadomości dla tych, którzy głosowali za pozostaniem i obawiali się, że opuścimy (Wspólnotę) bez żadnego porozumienia” – argumentowała premier.

Jak dodała, cel jej rządu to wyjść z UE „w łagodny i uporządkowany sposób, zabezpieczając przyszłe, głębokie i wyjątkowe partnerstwo z naszymi przyjaciółmi przy jednoczesnym odzyskaniu kontroli nad naszymi granicami, pieniędzmi i prawodawstwem”.

Brytyjska premier ostrzegła jednak, że warunki wypracowanego w piątek porozumienia nie są wiążące w przypadku braku szerszej zgody dotyczącej przyszłych relacji handlowych. Jak dodała, Wielka Brytania szacuje swoje zobowiązania budżetowe na około 35-39 miliardów funtów, ale ta kwota zostanie przekazana Unii jedynie w razie udanego zakończenia całych negocjacji.

Nic nie jest ustalone, dopóki wszystko nie jest ustalone” – powtórzyła.

W czwartek May pojedzie ponownie do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie Rady Europejskiej. W trakcie spotkania liderzy 27 pozostałych państw członkowskich zdecydują o tym, czy poprzeć opinię Komisji Europejskiej, zgodnie z którą negocjatorzy osiągnęli „wystarczający postęp” w negocjacjach między Wielką Brytanią a UE, aby przejść do rozmów o przyszłych relacjach w blisko dwuletnim okresie przejściowym.

Zdaniem szefowej rządu w razie zgody unijnych liderów na przejście do kolejnej fazy negocjacji szczegółowe warunki okresu przejściowego mogą być uzgodnione jeszcze przed końcem marca 2018 r.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 r. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 r.

 

PAP/RIRM

drukuj