W sierpniu budżet z nadwyżką w wysokości 4,9 mld zł

Przez wiele lat w sierpniu w budżecie państwa była głęboka dziura, sięgająca nawet ponad 40 miliardów złotych. W tym roku jest zupełnie inaczej. Zamiast deficytu jest  nadwyżka i to całkiem spora, bo wynosząca prawie 5 miliardów złotych. Takie dane przedstawia wicepremier Mateusz Morawiecki.

Sierpień był kolejnym miesiącem, w którym rosły wskaźniki w gospodarce. Budżet państwa nadal jest na plusie – ujawnia wicepremier Mateusz Morawiecki.

– Mamy nadwyżkę, i to nadwyżkę bardzo solidną. Ona wynosi blisko 5 mld złotych, dokładnie 4,9 mld złotych. Taka nadwyżka w okolicach 5 mld nigdy wcześniej nie wystąpiła w tym momencie – zwraca uwagę Mateusz Morawiecki.

W sierpniu ubiegłego roku w budżecie był deficyt w wysokości 14,9 miliarda złotych, a w 2015 było to aż 42,6 mld zł. Nadwyżka w budżecie po 8 miesiącach to wydarzenie bezprecedensowe – przyznaje ekonomista Bartłomiej Orzeł.

– Wszystko idzie w dobrym kierunku. Plany premiera Morawickiego na ten rok najprawdopodobniej zostaną zrealizowane i to jeszcze z całkiem sporym zapasem – ocenia Bartłomiej Orzeł. 

Jednak w następnych miesiącach nadwyżka zniknie i pojawi się deficyt, który -jak zapewnia przedstawiciel rządu – będzie o prawie  dwadzieścia miliardów niższy, niż założono to w budżecie na ten rok. Dobra sytuacja budżetu przekłada się na wiele rządowych decyzji.

– Możemy pozwolić sobie na większe wydatki w ochronie zdrowia. Wydatki społeczne też wzrosną, ponieważ 500 plus w tym roku to będzie o blisko 7 mld złotych więcej niż w zeszłym roku – wskazuje wicepremier Mateusz Morawiecki.

Większe wpływy do budżetu państwa to zasługa m. in. walki z podatkowymi przestępcami, wyłudzającymi głównie podatek VAT. W tym roku – w porównaniu z rokiem ubiegłym – dochody z VAT wzrosły o prawie 20,5 mld złotych, czyli o 23,5 procenta. Zanotowano także wzrost z podatku PIT o 8,3 proc. oraz podatku CIT o 13,3 proc.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Szewczak nie ukrywa, że nadwyżka w budżecie to sukces rządu. Przypomina jednocześnie, że za czasów rządu PO-PSL Polska straciła około 250 miliardów złotych.

– Gdyby pilnowano budżetu państwa przez osiem lat rządów PO i PSL-u, na pewno mielibyśmy ze 250 miliardów więcej do wydania – mówi Janusz Szewczak.

Fiskus planuje dalsze uszczelnianie systemu. Usprawnienie poboru podatku VAT ma zagwarantować tzw. podzielona płatność w VAT. Taki projekt nowelizacji ustawy przyjął rząd. To mechanizm uważany za jedno z rozwiązań przeciwdziałających oszustwom podatkowym – podkreśla były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski.

– Polega na tym, że ktoś, kto jest podatnikiem tego podatku, płaci odrębnie tę część faktury, która odpowiada podatkowi, który jest wyrażony na tej fakturze na odrębny rachunek bankowy sprzedawcy i ten rachunek bankowy jest pod nadzorem organów skarbowych – tłumaczy prof. Witold Modzelewski.

Ministerstwo Finansów zapowiada też wzrost Produktu Krajowego Brutto. W trzecim kwartale tego roku będzie to nawet 4,7 punktu procentowego.

Dobrą sytuację potwierdza agencja Moody’s która na początku września ponownie podniosła prognozę wzrostu PKB dla Polski w tym roku – z 3,2 do 4,3 proc.

Rośnie też produkcja przemysłowa. Według Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym miesiącu wzrosła ona o 8,8 proc. w stosunku do sierpnia roku ubiegłego. Wzrost produkcji zanotowano w trzydziestu z trzydziestu czterech branż.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl