By Piotr Matyja - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9620780

Rozwój przemysłu stoczniowego w Polsce

Pełną parą rusza odbudowa przemysłu stoczniowego. O przebiegu prac poinformował minister Marek Gróbarczyk podczas konferencji zatytułowanej „Rozwój przemysłu stoczniowego w Polsce”.

Pod koniec grudnia podpisano umowę w sprawie przekazania Stoczni Szczecińskiej oraz Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia pod nadzór Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Był to pierwszy etap odtwarzania potencjału stoczniowego.

Dla nas było oczywiste, że w pewnym momencie musimy zacząć pewien etap, etap związany z tym, że staliśmy się w końcu właścicielami tych stoczni. To było dla nas priorytetowe, aby można było w sposób jednoznaczny i szybki realizować to zadanie. Oczywiście cały ten okres przygotowawczy był bardzo potrzebny, przyniósł bardzo dużo efektów – mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

A tym najważniejszym efektem końcowym jest budowa statków. Obecnie planowana jest budowa promów pasażerskich, zgodnie z planem pierwsza jednostka ma wejść do eksploatacji w 2021 roku. To wynik drobnego opóźnienia.

W ostatnim okresie czwartego kwartału roku ubiegłego spowolnieniu uległa współpraca pomiędzy Gryfią a konsorcjum projektowym, które masę rzeczy dla nas wykonuje. W związku z przejściem tych spółek do ministra gospodarki morskiej myślimy, że trochę tego opóźnienia uda się nadrobić – podkreślał Andrzej Wróblewski z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Powstał już odpowiedni plan zatrudnienia, nowa struktura organizacji dostosowana do realizacji projektu, niewykluczone, że już w tym roku rozpocznie się budowa kadłuba.

Prom buduje się z projektu roboczego. Mamy w tej chwili etap techniczny, który będzie stanowił podstawę do zaprojektowania projektu wykonawczego. Tak jak wspominałem będą to firmy lokalne, będziemy ściągać zasoby zewsząd, dlatego żeby ten proces przyspieszyć. Standardowo sześć miesięcy jest od projektu technicznego do końca projektu roboczego – akcentował Mariusz Krzemiński z Funduszu Rozwoju Spółek S.A.

Budową promu zajmuje się Morska Stocznia Remontowa Gryfia na terenie Stoczni Szczecińskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl