#RokNowychZadań: Służbę zdrowia czeka prawdziwa metamorfoza  

Minister Konstanty Radziwiłł ma utworzyć sieć szpitali, do tego na ręce premier Beaty Szydło złożył już projekt ustawy likwidujący Narodowy Fundusz Zdrowia. Kolejki mają być krótsze, leczenie tańsze – a co najważniejsze – skuteczniejsze.

Zmiany w służbie zdrowia to największe tegoroczne wyzwanie dla rządu – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z minister Konstantym Radziwiłłem

– Umówiliśmy się z panem minister, że w tej chwili najważniejsza ustawa to jest oczywiście sieć szpitali, podstawowa opieka zdrowotna i jeszcze w tym roku likwidacja NFZ-tu. Natomiast te zmiany wchodziłyby sukcesywnie od połowy tego roku, czyli od drugiej połowy 2017 r., i od 2018 r. – tak byłoby z likwidowanym Narodowym Funduszem Zdrowia – mówiła premier Beata Szydło.

Dla pacjentów najważniejsza jest szybka dostępność do fachowego pomocy lekarskiej. Zwłaszcza w szpitalu, a także po wypisie do domu. Tym problemom ma zaradzić zbudowanie sieci szpitali w oparciu o samorządy.

– W połowie roku wejdzie w życie ustawa o sieci szpitali, która z jednej strony zabezpiecza byt szpitali publicznych, które stanowią – można powiedzieć – główny trzon zabezpieczenia szpitalnego, polskich obywateli, ale jednocześnie tworzy cały szereg mechanizmów lepszej opieki nad pacjentami, opieki nie tylko w szpitali, ale także po szpitalu – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W sieci będą mogły się znaleźć także szpitale prywatne gdyż nie będzie warunku dotyczącego ich własności – mówił dziś na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister zdrowia.

– Niektórzy mylnie zakładają, że szpital, który nie znajdzie się w sieci jest szpitalem do likwidacji. Tak po prostu nie jest. Dlatego, że szpitale zaliczane do sieci, zaliczane są do szpitali w charakterze o podstawowym zakresie zabezpieczenia potrzeb pacjentów na danym terenie w tych dziedzinach medycyny zwłaszcza, które mają charakter ostry – tłumaczył minister zdrowia.

Dla szpitali niebędących w sieciach będzie odbywał się normalny konkurs na takich samych zasadach jak dotychczas i kontraktowanie świadczeń. Kolejnym krokiem ma być likwidacja NFZ. Służba zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu. Wprowadzona zostanie Narodowa Służba Zdrowia, czyli powszechny dostęp wszystkich obywateli oraz legalnie przebywających w Polsce cudzoziemców do publicznej służby zdrowia. Zanim jednak NFZ zostanie zlikwidowany kilka rzeczy trzeba jeszcze dokończyć – mówił pełniący obowiązki prezesa Andrzej Jacyna.

– Uda nam się jeszcze niektóre rzeczy przeprowadzić. Głównie myślę o opiece koordynowanej w wielu zakresach – mówił Andrzej Jacyna pełniący obowiązki prezesa NFZ.

Poprawa koordynacji będzie obejmować nie tylko opieki podstawowej, ale także przy zawałach serca, endoprotezoplastyce czy stwardnieniu rozsianym. O planach na nowy rok i efektach pracy resortu zdrowia nie chce dyskutować PO. Co innego gdyby miały polecieć głowy ministrów.

– Na początku przed przeglądem pani premier powiedziała, że nie będzie żadnych personalnych wniosków, co do przyszłości ministerstw, więc po co robić przegląd – pytał Sławomir Neumann z PO.

Choćby po to, aby zastanowić się, jak rozwiązać bolączki służby zdrowia, które spiętrzyły się o ostanie kilka lat. Największym z nich jest jednak brak wystarczających funduszy w systemie – przypomina dr Janusz Bolanowski.

– Polski system ochrony zdrowia charakteryzują prawie najniższe nakłady na tą dziedzinę w Europie. Najistotniejszą rzeczą jest zwiększenie tych nakładów. Tutaj oczekiwalibyśmy sensownych propozycji – powiedział dr Janusz Bolanowski.

Ministerstwo przygotowuje też ustawę o państwowym ratownictwie medycznym oraz ustawę o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl