fot. PAP/EPA

Prokuratura Krajowa: Rumunia dołączyła do międzynarodowego zespołu ws. zbrodni na Ukrainie

Do międzynarodowego zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie dołączyła Rumunia – poinformowała Prokuratura Krajowa. Do tego zespołu już wcześniej należały: Ukraina, Polska, Litwa, Estonia, Łotwa i Słowacja oraz Międzynarodowy Trybunał Karny.

Jednocześnie PK przekazała, że do tej pory przesłuchano ponad 1400 świadków w ramach polskiego postępowania.

Polskie śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę wszczęto 28 lutego br. W postępowaniu tym chodzi przede wszystkim o „szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy”.

Pierwsze działania zmierzające do powołania międzynarodowego zespołu w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostały podjęte 2 marca podczas nadzwyczajnej narady przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust (Zespół Współpracy Sądowej w ramach UE).

Podczas tamtego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach.

Formalnie umowę dotyczącą utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską doszło 25 marca br. w Korczowej na Ukrainie. Podjęta współpraca umożliwia bezpośrednią wymianę dowodów oraz informacji, a także koordynację działań prokuratur państw wchodzących w skład zespołu.

„W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia i Słowacja” – przypomniała PK.

Z kolei w zeszłym tygodniu – jak poinformowano – w Hadze prokurator krajowy Dariusz Barski podpisał umowę, na mocy której do zespołu dołączyła Rumunia.

W ramach polskiej prokuratury sprawą zajmuje się zespół śledczy składający się z prokuratorów Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policji. Prace zespołu koordynuje prokurator Barski.

„Polscy prokuratorzy pozostają w bieżącym kontakcie z ukraińską prokuraturą oraz pozostałymi członkami wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego. W ramach cyklicznych spotkań omawiane są wyniki pracy członków zespołu oraz planowane kolejne czynności. Na przełomie czerwca i lipca br. polscy prokuratorzy wykonywali na Ukrainie czynności procesowe w ramach śledztwa prowadzonego przez ukraińską prokuraturę” – zaznaczono.

Jak przypomniano działania były prowadzone w centralnej oraz południowo-wschodniej Ukrainie – chodziło m.in. o oględziny obiektów infrastruktury cywilnej, które zostały zniszczone w wyniku ostrzału przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.

„W ramach prowadzonych działań dokonywano utrwalenia tych miejsc i zniszczeń przy wykorzystaniu skanerów 3D. Materiał z przeprowadzonych czynności został przekazany stronie ukraińskiej” – poinformowano.

W lipcu wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta informował, że „prokuratorzy w całej Polsce przesłuchują zgłaszających się świadków – uchodźców z Ukrainy”. Wówczas było przesłuchanych 1200 takich osób.

Jednocześnie PK zastrzega, że „o bieżących działaniach członkowie zespołu nie informują, co podyktowane jest bezpieczeństwem śledczych wykonujących czynności na terenie kraju, gdzie prowadzone są działania wojenne”.

Natomiast Międzynarodowy Trybunał Karny już 2 marca na wniosek 39 państw, w tym Polski, wszczął śledztwo „obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl