WSKSiM: konferencja „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę” – 04.02.2017

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja gospodarcza zatytułowana „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”. Jej współorganizatorem był nowo powstały Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, który funkcjonuje przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Konferencję otworzył rektor-założyciel toruńskiej uczelni, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Potrzebna jest dobra gospodarka, dobre przedsiębiorstwa, nastawione nie tyle na pieniądze, ile na człowieka. Życzę, by była w tym wszystkim etyka – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu mówił o wolności gospodarczej i czynnikach ją ograniczających oraz o odpowiedzialności przedsiębiorców. Wskazał, że rynek nie może funkcjonować bez państwa. Dodał, że zadaniem państwa jest stworzenie szerokiej sfery swobód i wolności, a idea szybkiego rozwoju musi być powiązana z ideą sprawiedliwości.

– Sądzę, że ta konferencja rozpoczyna coś, co będzie pamiętane w polskiej historii gospodarczej, w polskiej historii. Musimy zacząć zupełnie inaczej mówić, myśleć i działać w Polskiej gospodarce – wskazywał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Polska potrzebuje zrównoważonego rozwoju – podkreślał w Toruniu wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

– Żeby nie było takiego sztywnego podziału na Polskę A i na Polskę B., żeby te miasta mniejsze i tereny wiejskie mogły się jak najlepiej rozwijać – zaznaczył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział, że rząd zamiast prywatyzować, będzie odbudowywać majątek narodowy.

– Przed spółkami Skarbu Państwa jest wielkie zadanie budowy tego majątku, który powinniśmy pozostawić następnym pokoleniom – przypomniał minister Henryk Kowalczyk.   

Wiceprezes PZU Andrzej Jaworski wygłosił referat zatytułowany „Ekonomia a porządek moralny”.  

– Musimy wrócić do naszych korzeni, gdzie przedsiębiorca nie był osobą żyjącą poza światem moralnym, poza światem etycznym, że dla przedsiębiorcy nie powinny się liczyć tylko wykresy, słupki, ale powinien się liczyć żywy człowiek – tak jak naucza Kościół – podkreślił Andrzej Jaworski.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło jako bariery rozwoju polskich firm wskazał m.in. niską innowacyjność i ich rozdrobnienie. Dodał, że plan odpowiedzialnego rozwoju jest wyzwaniem i korzyścią dla przedsiębiorców.

– Posiadanie strategii jest bardzo ważne. Taką strategię ma każdy człowiek. Myśli sobie, co będzie w przyszłości. Dzieci chcą skończyć szkołę, pójść na studia, ożenić się, mieć dzieci – to są te plany. Państwo polskie również musi mieć plan, co chce osiągnąć w przyszłości – tłumaczył Zbigniew Jagiełło.

Z kolei prezes zarządu spółki Orlen Wojciech Jasiński podkreślił, że gwarancją silnego państwa są duże, silne przedsiębiorstwa.

– Państwo współczesne, aby być silne, musi także reprezentować społeczeństwo, musi być państwem bogatym, musi być państwem zasobnym. Społeczeństwo musi wytworzyć przedsiębiorczość, silną przedsiębiorczość – akcentował Wojciech Jasiński.

Wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska Anna Milewska w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że ekologia jest nie tylko wyzwaniem dla gospodarki, ale siłą napędową do dbałości o człowieka.

– Nie ma żadnego wzrostu gospodarczego, nie ma żadnej dbałości o człowieka czy obywatela, jeśli nie ma dbałości o otocznie, czyli o środowisko. Jeśli dbamy o siebie, dbamy o swoją rodzinę i dom, to dbamy o środowisko – zaznaczyła Anna Milewska.

W konferencji uczestniczyli mali i średni przedsiębiorcy oraz przedstawicie dużych spółek i podmiotów gospodarczych z całej Polski. Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej planują już kolejne konferencje na ważne dla Polski tematy.


MATERIAŁY WIDEO

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj