fot. flickr.com

Rzecznik MŚP rekomenduje zmiany w stosowaniu podzielonej płatności dla najmniejszych firm

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do największych spółek z udziałem Skarbu Państwa o wprowadzenie zmian w stosowaniu podzielonej płatności dla najmniejszych firm – poinformowało we wtorek biuro rzecznika.

Chodzi m.in. o skrócenie terminu zapłaty za faktury wystawione przez mikrofirmy.

Jak podkreślono we wtorkowym komunikacie Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, metoda podzielonej płatności (MPP) jest powszechnie stosowana wśród spółek z udziałem Skarbu Państwa. Polega na tym, że kwota netto trafia na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostaje przelana na konto VAT.

Według rzecznika MŚP, możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT są ograniczone.

„Taka forma płatności stanowi obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców. Negatywnie wpływa na zarządzanie przez nie płynnością finansową” – oceniono.

Jak podało Biuro, rzecznik MŚP zwrócił się do największych spółek z udziałem Skarbu Państwa o wprowadzenie zmian w stosowaniu podzielonej płatności dla najmniejszych firm. Rekomenduje wprowadzenie zmian „polegających na rezygnacji lub ograniczeniu stosowania płatności podzielonej dla mikrofirm oraz skróceniu terminu zapłaty za faktury wystawione przez te firmy”.

„Grupa Lotos S.A., po konsultacjach z Rzecznikiem MŚP, zdecydowała się na wprowadzenie w swojej grupie kapitałowej rozwiązania dla najmniejszych firm, polegającego na wdrożeniu odstępstwa od stosowania tej metody dla płatności na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych do limitu określonej kwoty rozliczeń w roku kalendarzowym z danym dostawcą towarów lub usługodawcą” – wyjaśnił cytowany w komunikacie Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Mechanizm odstępstwa od stosowania MPP dotyczy, jak wyjaśniono, płatności na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych do limitu kwoty 75 tys. zł netto rozliczeń w roku kalendarzowym z danym dostawcą towarów lub usługodawcą.

Spółka Lotos, jak dodano, przewiduje także inne ułatwienia dla najmniejszych przedsiębiorców, wobec których stosuje metodę podzielonej płatności.

„Na wniosek przedsiębiorcy – spółka może przyspieszyć transfer środków pieniężnych, np. skracając termin zapłaty za fakturę z 30 do 7 dni” – czytamy.

Zdaniem cytowanego zastępcy Rzecznika MŚP Jacka Ciepielaka, ograniczenie negatywnych skutków mechanizmu płatności podzielonej dla mikro i małych przedsiębiorców korzystnie wpłynie na rozwój mikro i małych przedsiębiorców, na czym skorzysta cała gospodarka.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl