PIP apeluje o rozwagę podczas wysokich temperatur

Państwowa Inspekcja Pracy apeluje o rozwagę podczas wysokich temperatur. W związku z falą upałów, z jaką mamy do czynienia w Polsce, pracownikom przysługują dodatkowe prawa.

Główny Inspektor Pracy postanowił wydać apel do pracodawców. Prosi w nim o skrócenie czasu pracy w szczególności pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin. Inspektorat pracy przypomina również o innym ważnym obowiązku pracodawcy.

– Główny Inspektor Pracy przypomina o obowiązkach pracodawców, jakie się z nim wiążą, a mianowicie o zapewnieniu dostatecznej ilości wody pitnej. Woda powinna być wzbogacona minerałami, ponieważ nie wystarczy, aby to był jakiś zwykły napój. Wypacamy minerały, one są niezbędne do funkcjonowania organizmu – wskazała Małgorzata Pilarska z Państwowej Inspekcji Pracy odział w Toruniu.

Obowiązek dostarczenia zimnych napojów następuje, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni. Istniejące także regulacje nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury oraz zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem. Nie ma jednak przepisu, który określałby, do maksymalnie jakiej temperatury pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki. Przepisy mówią jedynie o temperaturze minimalnej – ta nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach biurowych i takich, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, 18 stopni Celsjusza.

– Nie mamy normy, która nam by ograniczała możliwości zatrudnienia, do jakiej temperatury, przekraczającej ileś stopni – nie ma takiej normy i musimy w takich warunkach, w jakich znaleźliśmy się dzisiaj, działać zdrowo rozsądkowo i radzić sobie – dodaje Małgorzata Pilarska.

Wysoka temperatura na stanowisku pracy ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo zatrudnionych, a także wydajność ich pracy. Dlatego pracodawca ma obowiązek zadbać o to, by skutki upałów nie były zbyt uciążliwe dla pracowników.

– Mamy sprzed kilku lat wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który się wypowiedział, że wysoka temperatura to nie jest tylko kwestia komfortu, to jest też kwestia ochrony życia i zdrowia pracowników. Wzrasta zagrożenie udarami, zagrożenie innymi schorzeniami związanymi z odwodnieniem organizmu, dlatego tak ważna jest dostateczna ilość wody pitnej – zaznacza Małgorzata Pilarska.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Co istotne, nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl