PE przyjął przepisy ws. wspólnego systemu likwidacji banków

PE przyjął rozporządzenie dot. wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Jest to drugi, po wspólnym nadzorze, filar unii bankowej.

SRM ma zagwarantować, że jeśli bank napotka poważne problemy, jego likwidacja będzie przebiegać w sposób kontrolowany z minimalnymi kosztami dla podatników i realnej gospodarki. Powstanie również finansowany przez banki fundusz upadłościowy, a w stratach mają uczestniczyć udziałowcy i niektórzy wierzyciele.

Dr Marian Szołucha, ekonomista wskazuje, że wspólny mechanizm, to kwestia drugorzędna.

O wiele ważniejsze i groźniejsze zarazem byłyby wzajemne gwarancje depozytów, ponieważ polski system bankowy na tle innych krajów UE radzi sobie całkiem nieźle. Jednak absurdalna sytuacja miałaby miejsce, gdy w przypadku ogłoszenia przez jakiś bank zachodnioeuropejski niewypłacalności, musielibyśmy jako podatnicy łożyć pieniądze (bo do tego by się sytuacja sprowadziła) na wypłaty dla jego depozytariuszy – mówi dr Marian Szołucha.

Unia bankowa to flagowy projekt UE skierowany na przywrócenie zaufania do sektora finansowego po kryzysie z 2008 r. oraz na przerwanie powiązania między problemami banków a finansami publicznymi. Obejmuje kraje strefy euro; mogą też do niej przystąpić kraje spoza eurolandu.

Dokończenia unii bankowej w tej kadencji PE chcieli unijni przywódcy.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl