Państwa UE podzielone ws. przepisów dot. unikania opodatkowania

Państwa Unii Europejskiej są podzielone ws. przepisów dotyczących unikania opodatkowania. Na razie unijni ministrowie finansów nie wypracowali wspólnego stanowiska w tej sprawie. Chodzi o projekt zmian w dyrektywie, który ma pomóc w zamknięciu luk wykorzystywanych przez firmy działające w UE i poza nią.

Dokument dotyczy  tzw. struktur hybrydowych. Pojawiają się one, gdy kraje stosują różne zasady opodatkowania niektórych dochodów lub podmiotów.

Propozycji sprzeciwiają się m.in. Wlk. Brytania i Holandia. Słowacka prezydencja chce kompromisu, który miałby wyłączać z przepisów ważne m.in. dla londyńskiego City instytucje finansowe. Na to godzi się m.in. Francja.

Polski rząd przygotowuje regulacje, które wcześniej mają pomóc w walce z procederem unikania opodatkowania – mówił w Brukseli wicepremier Mateusz Morawiecki, minister finansów i rozwoju.

– Nie będziemy czekać, aż w 2019 czy 2020 roku powstanie jakaś dyrektywa, tylko będziemy analizować wszystkie mechanizmy cen transferowych i inne schematy prawnicze. Sama Komisja Europejska określiła, że jest ich 600 w ramach Unii Europejskiej po to, żeby eliminować te, które uważamy za mechanizmy o charakterze unikania opodatkowania. Są pewne kraje, które mają dużą korzyść z tego typu rozliczeń, tzw. hybrydowych i są też kraje, tak jak kraje Europy Środkowej, do których my należymy, które takich korzyści nie mają. Staramy się o niedyskryminowanie naszych krajów i będziemy konsekwentnie do tego dążyć – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Polska chce, by regulacje zostały jak najszybciej wdrożone. Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że polski budżet traci na unikaniu podatku przez firmy od 10 do 40 mld zł, a w przypadku podatku VAT od 35 do 60 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl