Od nowego roku ruszy program pilotażowy dot. sieci onkologicznej

Od stycznia ma ruszyć pilotażowy program wprowadzający sieć onkologiczną. Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, ma ona poprawić leczenie chorych na nowotwory. Pomysł utworzenia sieci wzbudza jednak kontrowersje.   

Powstanie sieci onkologicznej jest odpowiedzią na wyzwanie dotyczące dużej umieralności Polaków z powodu chorób onkologicznych. Mówił o tym przed tygodniem minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– To jest bardzo duże wyzwanie. Pracowaliśmy nad tym długo, ale jesteśmy właściwie na końcu drogi, czyli Narodowy Instytut Onkologiczny, czy Narodowa Sieć Onkologiczna rozporządzenie jest gotowe – powiedział Łukasz Szumowski.

Najprawdopodobniej już od stycznia pierwsi pacjenci powinni trafić do programu pilotażowego skoordynowanej opieki. Jaką więc korzyść będą mieć chorzy z sieci onkologicznej?

– Tak naprawdę zakłada ona prowadzenie pacjenta za rękę przez system diagnostyki i terapii z powrotem. Chodzi o to, żeby każdy pacjent niezależnie od swojego statusu miał pewność, że nie musi jechać do Warszawy, Wrocławia, Poznania czy Gdańska, żeby otrzymać dobrą opiekę onkologiczną – podkreślił minister zdrowia.

Jednak program pilotażowy sieci onkologicznej wywołuje kontrowersje wśród niektórych ekspertów medycznych czy związków zawodowych. Wysokie koszty, brak wiarygodnych wskaźników monitorowania efektów leczenia, skrajna biurokratyzacja, marginalizacja roli szpitali innych niż duże centra onkologii – to tylko niektóre z zarzutów wobec przygotowywanej przez resort zdrowia reformy systemu leczenia nowotworów.

– Po pierwsze, dokładne rozpoznanie i tak naprawdę opublikowanie tego, jak widzimy i w jaki sposób postrzegamy stan przed zmianami. Następnie, w jaki sposób chcemy doprowadzić do sytuacji, co jest naszą sytuacją docelową, co byśmy chcieli i kolejne dopiero elementy, w jaki sposób będziemy to robili i jak będziemy to mierzyć – zaznaczył dr Lubomir Jurczak, ekspert ds. zarządzania w ochronie zdrowia.

Program pilotażowy ma ruszyć w styczniu przyszłego roku w dwóch województwach: dolnośląskim i świętokrzyskim. W niedługim czasie mogą dołączyć kolejne.

– Również ja, obserwując Centrum Onkologii w Bydgoszczy, zgłaszam takiego typu postulat, aby kolejne ośrodki, w tym m.in. ośrodek w Bydgoszczy, który jest bardzo nowoczesny, świetnie zorganizowany, aby do tego pilotażu został dołączony – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

W czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia przedstawiona zostanie informacja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na temat programu pilotażowego opieki pacjentami w ramach sieci onkologicznej. Na posiedzeniu obecne również będą organizacje pozarządowe, eksperci medyczni oraz lekarze.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl