fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Obywatelski projekt dot. finansowania służby zdrowia skierowany do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Obywatelski projekt zakładający wzrost finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. trafi do dalszych prac w sejmowej Komisji Zdrowia.

Wcześniej w głosowaniu Sejm odrzucił wniosek posłów opozycji o przejście do drugiego czytania nad projektem. Podczas pierwszego czytania wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszymi pracami nad inicjatywą.

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek apelował w Sejmie o przyjęcie projektu, pod którym podpisało się ponad 150 tys. osób.

– Jak dotąd żaden rząd nie potrafił podjąć radykalnych decyzji w zakresie zapewnienia godnych warunków leczenia Polaków. W imieniu wszystkich pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej wnioskuję nad uchwaleniem przedstawionego przez nas projektu ustawy, który może pomóc uzdrowić chory system ochrony zdrowia – nawoływał Tomasz Dybek.

Poseł PiS-u Anna Kwiecień, przedstawiając wczoraj stanowisko klubu, przypomniała o przyjętych regulacjach dot. środków na ochronę zdrowia, które przygotował rząd.

– W listopadzie 2017 roku Sejm uchwalił ustawę, która gwarantuje finansowanie ochrony zdrowia w latach 2018-2024 i pokazuje, jaki minimalny procent PKB może być wydatkowany. To świadczy, że priorytetem jest dla nas zabezpieczenie środków na ochronę zdrowia – powiedziała.

Szybszy wzrost nakładów jest jednym z postulatów protestujących lekarzy rezydentów. Młodzi lekarze chcą także podwyżek. Dziś odbędzie się kolejna tura negocjacji dot. ich postulatów z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

RIRM

drukuj