Obrońcy Zadwórza bohaterami Zaduszek Narodowych na Matysce

Obrońcy Zadwórza z 1920 r., dziekan żywiecki z czasów „potopu szwedzkiego” ks. Stanisław Kaszkowic i Żołnierze Wyklęci będą wspominani podczas 14. Zaduszek Narodowych, które w sobotę odbędą się na Matysce w Beskidach – podała diecezja bielsko-żywiecka.

„Co roku staramy się odsłonić konkretne postaci z zapomnianych kart historii Polski. Tym razem będą to 11-letni Wojtuś Zalewski ps. +Orzeł Biały+, który poległ w Powstaniu Warszawskim oraz +Orlęta Lwowskie+, które 17 sierpnia 1920 r. pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego do ostatniego naboju walczyły z wielokrotnie liczniejszymi siłami I Konnej Armii Siemiona Budionnego” – poinformowała PAP inicjatorka wydarzenia Jadwiga Klimonda.

Jak dodała, podczas uroczystości na szczycie Matyski, gdzie od 2005 r. usypywany jest kurhan upamiętniający narodowych bohaterów, złożona zostanie ziemia, w której spoczywają polscy bohaterowie polegli w bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem, a także z mogiły członków wywiadu Armii Krajowej z grupy Stragan działającej w latach 1941-1943 w III Rzeszy, na terenie dzisiejszej Austrii.

W kurhanie upamiętniającym polskich bohaterów złożona została już m.in. ziemia z grobów ks. Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki, urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Charkowa, z Peru, gdzie zostali zamordowani polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, z Radzymina, gdzie Polacy stoczyli w 1920 r. zwycięską bitwę z bolszewikami, a także z grobów kapłanów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

Jest też ziemia z kwatery Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie IPN odnalazł szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i ostatniego dowódcy NSZ ppłk. Stanisława Kasznicy, a także z mogił zabitych w Poznaniu w 1956 r., na Wybrzeżu w 1970 i górników z kopalni Wujek zastrzelonych w 1981 r.

Uczestnicy Zaduszek w sobotnie przedpołudnie wyruszą na szczyt Matyski idąc drogą, wzdłuż której zlokalizowane są stacje Drogi Krzyżowej.

W przygotowania Zaduszek zaangażowanych jest kilkaset osób. Wśród nich są m.in. grupy rekonstrukcyjne, które zaprezentują m.in. sceny przybliżające bitwę pod Zadwórzem koło Lwowa. Uczestnicy zobaczą bitwę, w której górale obronili króla Jana Kazimierza, a także wymarsz mieszczan i chłopów pod dowództwem dziekana żywieckiego ks. Stanisława Kaszkowica z odsieczą oblężonej Częstochowie.

„Przez te rekonstrukcje chcemy dotrzeć do młodych, by przekazać im wiedzę o historii Polski” – powiedziała Jadwiga Klimonda.

Góra Matyska w Radziechowach, zwana Golgotą Beskidów, to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi 20-metrowy krzyż, który kształtem przypomina pastorał. Symbol widoczny jest z wielu miejscowości Beskidów.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl