Niszczona jest kolejna instytucja kulturalna

Przestaje istnieć kolejny ośrodek, który promował kulturę polską i chrześcijańską – instytucja „Gaude Mater”, która była organizatorem festiwalu muzyki sakralnej.

 

„Zmarnowanie, unicestwienie tego festiwalu wbrew woli środowiska kulturalnego wyrażanej również przez samego Krzysztofa Pendereckiego, wbrew woli Polaków, wbrew woli Rady Miasta jest zbrodnią przeciwko kulturze polskiej i chrześcijańskiej, przeciwko kulturze sakralnej koncentrującej się wokół Jasnej Góry”powiedział prof. Marek Dyżewski, wieloletni rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

Festiwal „Gaude Mater” pod kierownictwem pani Małgorzaty Nowak był instytucją kulturotwórczą, ponieważ zmieniał radykalnie sytuację w dziedzinie polskiej muzyki sakralnej. Przebiegał pod patronatem Episkopatu Polski.

 

Festiwal odbywał się w dniach 1-6 maja, a więc obejmował święto Matki Bożej Królowej Polski. Jego inaugurację liturgiczną stanowiła Msza Święta sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej.

 

W ciągu 22. edycji festiwalu wykonano ok. 250 prawykonań. Najpierw były to dzieła zamawiane bezpośrednio u kompozytorów festiwalu, a od roku 1995 wprowadzono konkurs „Musica Sacra”, na który przedkładali swoje kompozycje najmłodsi kompozytorzy.

 

Jest to inicjatywa ekumeniczna, gdzie można było się spotkać z kompozycjami sakralnymi trzech wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, ale oczywiście akcent położony był na muzyce chrześcijaństwa i to w różnych jego konfesjach, a więc katolicyzm, protestantyzm i prawosławie.

 

Większość kompozycji stanowiły dzieła polskie. „Gaude Mater” to skarbnica muzyki sakralnej największych kompozytorów z Polski takich jak: Henryk Górecki, Wojciech Kilar, Andrzej Koszewski, Romuald Twardowski, Józef Świder i młodszy, znakomity Paweł Łukaszewski, a nawet jeszcze młodsi kompozytorzy.

 

„Wydarzenia tego roku wskazują na to, że instytucje kultury najwyższego wymiaru są unicestwiane. Skasowano ostatni Chór Polskiego Radia w Krakowie, morzy się głodem Zespół „Mazowsze”, Operę Kameralną w Warszawie i skasowano Wydawnictwo Narodowe „Ossolineum”, a teraz ten festiwal – piąta instytucja” – dodaje prof. Marek Dyżewski.  

 

Wypowiedź prof. Marka Dyżewskiego:

Pobierz Pobierz

RIRM  
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl