Niemal 95 proc. firm złożyło jednolite pliki kontrolne

Mikroprzedsiębiorcy mają za sobą jeden z trudniejszych testów, jaki  przygotował im fiskus. Do północy mieli przesłać pierwsze jednolite pliki  kontrolne. Z tego obowiązku wywiązało się prawie 95 proc. firm.

Jednolity plik kontrolny to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT firmy za dany okres. Dane do utworzenia pliku są pobierane z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa, a plik przesyła się co miesiąc w wersji elektronicznej. Od stycznia obowiązek złożenia jednolitego pliku kontrolnego VAT objął również najmniejsze firmy.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, w Polsce jest około 1,5 mln mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób. Do północy firmy miały czas na złożenie pliku za miesiąc styczeń. Z obowiązku wywiązali się prawie wszyscy – wskazał wiceminister finansów Paweł Cybulski.

– Jest to akcja, która zakończyła się naprawdę powodzeniem. To w tej chwili 9 proc. podatników, którzy nie złożyli, a te liczby jeszcze nam się zmniejszają, bo nie wszystkie jeszcze pliki zostały przetworzone – zaznaczył wiceszef resortu finansów.

Jednolity plik kontrolny VAT to jeden z mechanizmów ograniczających tzw. karuzele VAT-owskie. Dzięki temu urząd skarbowy może prześledzić wszystkie transakcje VAT pomiędzy firmami. Kontrole w samych firmach przeprowadzane będą tylko wtedy, gdy w plikach wykryte zostaną nieprawidłowości.

Jak powiedział Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, jednolity plik kontrolny jest jednak utrudnieniem zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw.

Już dzisiaj widać, że usługi księgowe podrożeją o co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Miało być krócej i taniej, a mamy system, który będzie droższy i bardziej skomplikowany – zwrócił uwagę Andrzej Sadowski.

Ekonomista Conrad Gadomski zauważył, że koszty związane z generowaniem pliku można wliczać w działalność przedsiębiorstwa.

Koszty prowadzenia jednolitego pliku kontrolnego dla firm można wpisać jako koszty uzyskania przychodu, a więc koszty, które potem zostaną odliczone – powiedział Conrad Gadomski.

W lipcu przedsiębiorców czeka kolejna zmiana. Podmioty będą musiały wysłać drogą elektroniczną na żądanie urzędu skarbowego inne dokumenty, m.in. książkę przychodów i rozchodów oraz wyciągi magazynowe.

Za niezłożenie dokumentu lub złożenie go z błędami grożą kary finansowe od 210 zł, do 42 tys. zł w przypadku wykroczenia. Jeżeli czyn uznany zostanie za przestępstwo skarbowe, kary te liczone będą już w milionach złotych.

Jednolite pliki kontrolne za luty bieżącego roku przedsiębiorcy będą musieli złożyć pomiędzy 1 a 26 marca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl