fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Min. Błaszczak: Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte 1 września

Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte 1 września; przypilnujemy, by uroczystość odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym, w tym by oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci – oświadczył dziś szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

„Tak jak zapowiadałem Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte w dniu 1 września tego roku. Dla mnie zawsze najważniejsze było, jest i będzie, żeby w miejscu, które jest symbolem waleczności żołnierza polskiego, było obecne Wojsko Polskie” – powiedział dziennikarzom minister.

Szef MON podkreślił, że tego nie chciał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

„Przypilnujemy, żeby uroczystość 1 września na Westerplatte odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym, w tym żeby oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Dziś doszło do spotkania prezydenta Gdańska m.in. z przedstawicielami MON. Adamowicz po spotkaniu powiedział, że 1 września, w czasie uroczystości na Westerplatte, Apel Pamięci zostanie odczytany przez oficera Marynarki Wojennej.

Przed tygodniem minister obrony narodowej ujawnił, że – decyzją prezydenta Gdańska – wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Pawła Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Minister Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

We wtorek prezydent Adamowicz skierował list do ministra obrony narodowej, w którym zaprosił szefa MON na uroczystości 1 września na Westerplatte.

PAP/RIRM

drukuj