Manifestacja przed kopalnią Brzeszcze. B. Szydło i P. Duda są z górnikami

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera – Beata Szydło, a także przewodniczący „S” – Piotr Duda są obecni na manifestacji przed kopalnią Brzeszcze, gdzie górnicy i mieszkańcy Śląska poprzez protest chcą zwrócić uwagę na niezrealizowane przez stronę rządową porozumienie ze stycznia tego roku.

Porozumienie miało pomóc w ratowaniu kopalń i zakładów górniczych. Jak podkreślają związkowcy – rząd nic nie zrobił w tej sprawie i wciąż mydli Polakom oczy.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej, który został przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Do 30 września rząd dla Kopalni Brzeszcze miał znaleźć nabywcę jej aktywów.

Rząd premier Ewy Kopacz oszukał górników i całe społeczeństwo Śląska – powiedział Piotr Duda podczas manifestacji przed kopalnią Brzeszcze i dodał, że mieszkańcy Śląska nie pozwolą zamykać kopalni, bo to jest dla nich być albo nie być. Nie pozwolimy mamić społeczeństwa obietnicami rządu PO-PSL – podkreślił przewodniczący „S”.

Po to się negocjuje porozumienie, aby je później realizować. Ale ja już nie raz mówiłem, że z oszustami i kanciarzami nie siada się do stołu i to po raz kolejny się potwierdziło, że chcieli tym porozumieniem zyskać sobie czas – czas do wyborów. Dzisiaj mamy tego skutki i konsekwencje. Minęło 8 miesięcy. Byliśmy pełni nadziei, jak się okazuje – nadziei złudnej, bo politycy PO i PSL-u podpisali to porozumienie tylko po to, by zyskać sobie kolejny czas. Ja chcę wam przypomnieć – ten rząd i ta koalicja nie dotrzymała słowa w żadnych porozumieniach – mówił Piotr Duda.

W manifestacji uczestniczyła kandydatka PiS-u na premiera Beata Szydło. Powiedziała, że problemy górnictwa to wynik zaniechań i ignorancji rządu.

Jeżeli do Polski sprowadza się węgiel, to ja pytam – dlaczego nie wykorzystuje się polskiego węgla? Dlaczego pozwala się na to, by polskie kopalnie traciły rynki zbytu? Czy chodzi o to, żeby ktoś inny zarabiał, a nasze kopalnie mają być zamykane? Trzeba wprowadzić zmiany i taki program, który doprowadzi do tego, że Polska gospodarka będzie oparta o nowoczesne, świetnie rozwijające się górnictwo. To nie będzie łatwe, bo to, że przez ostatnie lata nie zrobiono niczego i pozwolono na to, żeby branża górnicza miała coraz większe problemy. Te zaniechania polskiego rządu odbijają się na całej branży – podkreśliła Beata Szydło.

Dziś odbędzie się posiedzenie sztabu protestacyjno – strajkowego, na którym mają zapaść decyzje ws. dalszych działań. Od 1 października we wszystkich kopalniach i zakładach górniczych w regionie obowiązuje gotowość strajkowa.

RIRM


drukuj