fot. TV Trwam

Kraków: uroczystości pogrzebowe prof. Iwo Pogonowskiego

W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Iwo Pogonowskiego. Wykładowca akademicki, działacz i publicysta polonijny, wieloletni współpracownik Radia Maryja i „Naszego Dziennika” zmarł 21 lipca w USA. Miał 94 lata.

Msza św. żałobna sprawowana była dziś po południu w Kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Po niej prochy prof. Iwo Pogonowskiego spoczęły w grobie jego matki.

Marcin Pogonowski, członek rodziny zmarłego, wspomina, że prof. Iwo Pogonowski przez całe życie dbał o dobre imię Polski.

– Gorący patriota, myślący przede wszystkim o Polsce, propagujący dobre imię Polski za granicą, wśród Polonii, niedający szkalować dobrego imienia naszego państwa. Zawsze z godnością i merytorycznie potrafił dbać o dobre imię naszego kraju – powiedział Marcin Pogonowski.

Prof. Iwo Cyprian Pogonowski herbu Ogończyk urodził się 3 września 1921 r. we Lwowie. Przez pięć lat był więziony w niemieckim obozie zagłady w Sachsenhausen. Z zawodu był inżynierem lądowym.

Prof. był znanym w USA i Polsce historykiem, publicystą, autorem wielu słowników polsko-angielskich i esejów z zakresu polskiej historii.


RIRM/TV Trwam News

drukuj