Syria: siły rządowe posuwają się naprzód w starym Aleppo

Syryjskie siły rządowe we wtorek posunęły się naprzód w starej części Aleppo na północnym zachodzie Syrii, usiłując wyprzeć stamtąd rebeliantów w ramach szerokiej ofensywy rozpoczętej w zeszłym tygodniu – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Jak poinformował przedstawiciel rebeliantów z Aleppo, doszło do starć w części miasta o nazwie Suweika. Według niego siły rządowe na krótko przejęły pewne pozycje rebeliantów, ale później zostały zmuszone do wycofania się.

Syryjska telewizja państwowa poinformowała z kolei, że siły rządowe przejęły obszar w pobliżu starej cytadeli, niedaleko Suweiki – informuje agencja Reutera.

Według AFP syryjskie źródła wojskowe w Damaszku podały, że armia przejęła całkowitą kontrolę nad opanowaną wcześniej przez rebeliantów dzielnicą Farafira, na północny zachód od cytadeli Aleppo, „w następstwie zneutralizowania wielu terrorystów”. Obecnie siły syryjskie rozminowują teren.

Siły lądowe wspierane są z powietrza oraz przez artylerię.

Jak poinformował przedstawiciel rebeliantów, syryjskie i rosyjskie siły powietrzne i artyleria bombardowały wiele obszarów miasta Aleppo i jego okolic. Według niego rebelianci powstrzymali wszelkie próby zdobycia terenu przez siły rządowe.

We wschodniej części Aleppo trwa ogłoszona przez syryjską armię ofensywa, której celem ma być odzyskanie z rąk rebeliantów dzielnic pozostających poza kontrolą reżimu od 2012 roku. Miasto od czwartku jest celem nieustających nalotów, w wyniku których giną dziesiątki cywilów.

Sytuacja humanitarna w Aleppo jest katastrofalna. Rozmówcy agencji podkreślają, że w mieście brakuje żywności, wody pitnej i lekarstw, szpitale są przepełnione, a personel medyczny ma trudności z dotarciem do oblężonych dzielnic.

PAP/RIRM

drukuj