fot. wikipedia

Koalicja związków zawodowych walczy o Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus

Koalicja związków zawodowych oraz pacjenci kontynuują walkę o warszawski Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Swój sprzeciw wobec planów konsolidacji trzech placówek klinicznych wyrazili w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Proszą też szefa rządu o pomoc w zachowaniu pełnej autonomii placówek.

Przed Szpitalem Dzieciątka Jezus w czwartek odbyła się także kolejna pikieta działającej przy nim koalicji siedmiu związków zawodowych.

Chodzi o plany Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który chce połączyć Szpitale: Centralny Kliniczny, pediatryczny oraz Dzieciątka Jezus. Dług placówek to w sumie 800 mln zł. Ich połączenie miałoby przynieść poprawę obsługi zadłużenia. Jednak zdaniem związkowców to rozwiązanie zagrozi bezpieczeństwu pacjentów i jest nastawione przede wszystkim na kwestie ekonomiczne.

Uchwała o konsolidacji w dalszym ciągu nie budzi naszego zaufania – powiedział dr Krzysztof Jankowski ze szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

Jest to uchwała o kierunkach konsolidacji i restrukturyzacji, a nie dokument programowy. Ten dokument, przez który przebiliśmy się on nie wzbudził naszego zaufania. Przypomnę, że jest to wersja nr. 2 dokumentu o konsolidacji i restrukturyzacji, która miała być poprawiona, ale w naszej opinii poprawiona w sposób czysto semantyczny. Niestety nadal nie budzi zaufania. Według nas jest to dokument, którego realizacja może skończyć się źle dla pacjentów, może zagrażać ich bezpieczeństwu – akcentował dr Krzysztof Jankowski.

Przeciwko konsolidacji są również pacjenci. Wysyłają oni pisma w tej sprawie m.in.: do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Ministerstwo Zdrowia podkreśla jednak, że WUM ma w tej spawie autonomię w podejmowaniu decyzji.

Połączone szpitale miałby działać w ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego od stycznia przyszłego roku.

RIRM/TV Trwam News

drukuj