Juncker: UE widzi postępy w opanowaniu kryzysu migracyjnego

Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że Unia Europejska widzi pierwsze postępy w opanowaniu kryzysu migracyjnego. Jean-Claude Juncker w rozmowie z „Bildem” pochwalił kanclerz Niemiec Angelę Merkel za politykę jej rządu wobec uchodźców.

W jego opinii pierwsze rezultaty widać np. w Grecji, gdzie we wrześniu 2015 roku odciski palców pobierano od 8 proc. migrantów, a obecnie od 90 proc. Ponadto – według Junkera – dzięki porozumieniu z Turcją zmniejszyła się liczba przybywających przez Grecję migrantów z 7 tys. osób dziennie w październiku i 3,5 tys. w grudniu, do 2 tys. obecnie.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska zwraca uwagę, że po wielu miesiącach trwania kryzysu uchodźczego unijna polityka nie zdała egzaminu.

– Nie wypracowano skutecznych, szczelnych rozwiązań. W Brukseli, w Strasburgu zauważa się również daleko idące zniecierpliwienie osób z różnych państw Unii Europejskiej, które widzą, że tak naprawdę następuje kompromitacja unijnej polityki poprawności politycznej. Proszę sobie wyobrazić, że w Parlamencie Europejskim [uważa się, że] kryzys uchodźczy wiąże się z ociepleniem klimatu. Mówi się o tym, że ci uchodźcy są uchodźcami klimatycznymi. Czy można znaleźć większy absurd? Angela Merkel ponosi dziś odpowiedzialność polityczną i moralną za wywołanie największego kryzysu w Unii Europejskiej, w Europie od II wojny światowej – podkreśla Jadwiga Wiśniewska.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odniósł się też do państw Grupy Wyszehradzkiej, które w poniedziałek zaoferowały Macedonii pomoc w zamknięciu granicy z Grecją. Junker powiedział, że „współpracowanie z państwami trzecimi w celu zamknięcia granicy (łączącej takie kraje) z jednym z państw UE jest zarówno prawnie niedopuszczalne, jak i politycznie nie do przyjęcia”.

Tymczasem sondaże pokazują, że z powodu reakcji rządu Niemiec na kryzys migracyjny poparcie dla kanclerz Angeli Merkel spadło, a w koalicji pojawił się rozłam.

RIRM

drukuj