J. Sellin o polityce historycznej Polski: mamy potężne zadanie do odrobienia

Mamy potężne zadanie do odrobienia, dlatego że przez 123 lata nie było państwa polskiego, potem było zniszczenie i okupacja, następnie pojawienie się zniewolonego państwa, które nazywamy Polską Rzeczpospolita Ludową i nie było możliwości uprawiania w sposób wolny narracji historycznej […]. Musimy odbudowywać tę własną narrację – powiedział Jarosław Sellin. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam omówił kwestię prowadzenia polityki historycznej Polski.

Jarosław Sellin odnosząc się do ważnych wzniosłych momentów historii naszego kraju, takich jak odsiecz wiedeńska czy powstania, ocenił, że były one momentem wzięcia odpowiedzialności za wspólnotę cywilizacyjną.

– 1050 lat temu wpisaliśmy się do cywilizacji chrześcijańskiej, do cywilizacji chrześcijańskiej w tym rycie, który oznacza szeroko rozumiany zachód. […] Zarówno broniąc własnego państwa, jak i broniąc Europy, np. w ramach odsieczy wiedeńskiej lub bitwy warszawskiej w 1920 roku, wypełnialiśmy też pewne poczucie odpowiedzialności za obronę tej cywilizacji, za obronę wartości tej cywilizacji – wskazywał Jarosław Sellin.

Polityk zwrócił również uwagę, że historia Polski jest bardzo mocno związana z religią. Szczególnie mocno było to widoczne podczas walki o wolność ojczyzny – dodał Jarosław Sellin.

– W sensie symbolicznym nawet do boju szło się z pieśnią na ustach, często religijną, z symbolami religijnymi nie tylko na piersiach, ale i w ręku. Myślę, że Polacy, walcząc o wolność narodową, o wolność państwową, walczyli też o wolność przeżywania religii. Kościoły były oazami wolności – podkreślał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury.

Jarosław Sellin zaznaczył, że w Polsce są obecnie środowiska, które poddają pod wątpliwość określone fragmenty polskiej historii.

– Są oczywiście środowiska, które żyją jakimś niezrozumiałą dla mnie chęcią ciągłego rewidowania czy kwestionowania chwalebnej części polskiej historii, czy nawet mitów, bo oczywiście wokół przeżyć historycznych tworzą się tez mity. […] Jeżeli ktoś chce kwestionować, to dobrze byłoby, aby oparł się o faktografię, o dobrze opracowane dzieła naukowe – mówił Jarosław Sellin.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury poinformował również o planach resortu dotyczących wzmocnienia polityki historycznej w naszym kraju.

– Jako Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przede wszystkim skupiamy się na budowie kolejnych instytucji, które historii nauczają i które politykę historyczną uprawiają. Takich instytucji, bardzo zasłużonych, mamy już kilka. […] Budujemy Muzeum Historii Polski, budujemy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, budujemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych  w Ostrołęce. (…) Musi powstać jeszcze dużo instytucji, abyśmy mieli takie poczucie, że jest jakaś pełna mapa – akcentował Jarosław Sellin.

Całość audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem Jarosława Sellina dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl