Irlandzka firma SIAC bliska upadłości

Kolejna zagraniczna firma budująca szybkie drogi w naszym kraju jest bliska upadłości. Tym razem chodzi o irlandzkie konsorcjum SIAC Construction, które wystąpiło do sądu o ochronę przed wierzycielami. 

Firma ta „zerwała w lipcu 2012 roku kontrakt na budowę odcinka autostrady A4” – pisze jeden z dzienników. I przypomina, że spór w tej sprawie oparł się o Komisję Europejską.

Zagraniczne spółki chętnie zgłaszają się do przetargów na budowę polskich dróg. Tymczasem warto tu zwrócić uwagę, że część z nich wycofała się z placu budowy sama, a część na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Sytuacja ta „To unicestwianie firm budowlanych” – mówi poseł Andrzej Adamczyk – wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

– Mamy kolejny dowód na to, że organizacja inwestycji drogowych w Polsce, to nie tylko wyrzucanie pieniędzy budżetowych w błoto, ale to także mordowanie firm. Mówię z pełną odpowiedzialnością – to unicestwianie firm budowlanych. Na pierwszy ogień przed dwoma laty, poszły polskie firmy budowlane. Inwestor, czyli polski rząd, minister transportu poprzez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, doprowadził do ruiny setki polskich przedsiębiorstw. Teraz kolej na konsorcja międzynarodowe, na firmy międzynarodowe. To jest rzecz niespotykana nie tylko w skali Europy, ale także w skali całego świata – podkreśla poseł Andrzej Adamczyk.

Poseł zwraca uwagę, że o wiele lepsza sytuacja jest w Afryce, gdzie firmy realizujące budowę dróg na tym zarabiają, a kierowcy są zadowoleni.

– Inwestycje drogowe organizowane przez państwa afrykańskie mają swój początek, mają swój koniec, firmy które je realizują na tym zarabiają, zaś ci, dla których wybudowano drogi, są z tego zadowoleni. Niestety w Polsce, w Europie Środkowej, nie można zorganizować takiego procesu inwestycyjnego. Dzisiaj inwestycje drogowe w Polsce, to tak jak chociażby we wczorajszym komunikacie pisał Reuters: to drogi do bankructwa, drogi do ruiny polskich firm budowlanych. O bankructwie polskich firm budowlanych wiemy bardzo dużo, natomiast przyszła kolej na potężne konsorcja, wielkie filmy europejskie, które przed swoimi sądami zgłaszają upadłość. Przypomnę, że niedawno tak poczyniła austriacka firma Alpine Bau, która do sądu handlowego w Wiedniu zgłosiła wniosek o upadłość. Upadłość została ogłoszona – mówi wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

W tym roku o przetargi na budowę polskich dróg ubiega się trzynaście firm. O kontrakty starają się konsorcja m.in. z Polski, Czech, Włoch, Hiszpanii czy Turcji. Jednak wiele z nich nigdy nie realizowało żadnych inwestycji z GDDKiA.

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl