Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie

Tradycyjnie w Krakowie, w okresie Wielkiego Postu trwa Festiwal Misteria Paschalia. Jest to festiwal muzyki dawnej z okresu renesansu i baroku. Światowej sławy artyści prezentują utwory bezpośrednio związane z Wielkim Tygodniem oraz Wielkanocą. W tym roku wyjątkową niespodzianką są otwarte i bezpłatne próby dla dzieci i seniorów.

Już od 12 lat w krakowską tradycję wpisał się Festiwal Misteria Paschalia, który przyciąga szerokie audytorium zarówno tych najmłodszych jak i starszych. Łączy ich zamiłowanie do muzyki sakralnej i muzyki poważnej. Festiwal rozpoczął się w poniedziałek i potrwa przez siedem dni do Niedzieli Wielkanocnej.

– Program festiwalu w tym roku jest w stu procentach wypełniony kompozycjami religijnymi, kompozycjami wielokrotnie wykonywanymi też w tym bardzo szczególnym okresie przed wieloma latami. Obok bardzo często wykonywanych kompozycji prezentuje również kompozycje, które zabrzmią po raz pierwszy po blisko trzystu latach zapomnienia – wskazał Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Misteria Paschalia.

W programie artystycznym zostaną przedstawione między innymi dwie pasje oparte na Ewangelii św. Jana, trzy oratoria, pieśni pielgrzymie czy utwory okołopasyjne. Wszystko w wykonaniu znanych mistrzów i  interpretatorów muzyki dawnej takich jak na przykład: Jordi Savall, Diego Fasolis, René Jacobs czy Christophe Rousset.

– Wspaniali artyści, najlepsze wykonania. Artyści naprawdę światowi, tacy którzy wykonują tą muzykę na świecie i są można powiedzieć najlepszymi wykonawcami tej muzyki trochę religijnej, trochę paschalnej – podkreśla  Iza Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

– Zawsze prezentujemy te koncerty w najlepszym możliwym wykonaniu na świecie. Najlepsi artyści specjalizujący się w wykonawstwie historycznym przyjeżdżają rok rocznie do Krakowa, aby przed krakowską, polską i międzynarodową publicznością odkrywać właśnie te dawne karty naszej historii muzyki, naszej tożsamości europejskiej – powiedział   Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Misteria Paschalia.

Organizatorom zależało, aby ci, którzy nie mogliby pozwolić sobie na zakupienie dość drogich biletów na koncerty, również mogli z nich skorzystać i wczuć się w świąteczny klimat poprzez muzykę. W tym roku przygotowano specjalną ofertę dla dzieci i seniorów, którzy będą mogli uczestniczyć w aż czterech bezpłatnych próbach generalnych.

– Dzieciaki trzeba edukować i my chcemy – jako instytucja miejska – spełniać taką rolę edukacyjną, nie tylko kulturotwórczą, ale i edukacyjną. Trzeba zachęcać dzieciaki żeby chodzić do filharmonii i słuchać tej muzyki, a myślę że będzie pięknie bo wzbogacimy te próby elementami takiej interakcji między publicznością – zaznaczył  Iza Herbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Dla dzieci dodatkową atrakcją będą krótkie pogadanki na temat instrumentów i muzyki oraz animacje z możliwością zapoznania się z dawnymi instrumentami używanymi przez muzyków. Koncerty odbywają się w czterech miejscach: w Filharmonii Krakowskiej, w Kościele św. Katarzyny, w Kaplicy św. Kingi w Kopalnia Soli w Wieliczce oraz w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl