fot. sxc.hu

Wigilia Bożego Narodzenia

Tradycyjnie wieczorem przełamiemy się opłatkiem i zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy. O północy w kościołach sprawowane będą Pasterki. Ojciec św. Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. Wigilii Narodzenia Pańskiego w bazylice św. Piotra. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Początek o godz. 21.30.

Ks. prof. Jan Machniak, kierownik katedry duchowości Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, zwraca uwagę, że istotą Świąt Bożego Narodzenia, jest prawda o tym, że Bóg przychodzi do człowieka.

– Bóg, który jest Stwórcą człowieka i nigdy o człowieku nie zapomniał, obiecywał, że ześle Mesjasza – Zbawiciela, swojego Syna. I rzeczywiście Bóg dotrzymuje tej obietnicy, bo w konkretnym historycznym czasie – kiedy największym państwem rządzącym był Rzym (Cesarstwo Rzymskie) panujący od Hiszpanii aż po góry Kaukazu, od Niemiec aż po Górny Egipt – w małym mieście w Betlejem przychodzi na świat Jezus Chrystus – przypomina ks. prof. Jan Machniak.

Boże Narodzenie to po Wielkanocy najważniejsze święto w roku liturgicznym. Zostało wprowadzone dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa. Obchodzone jest od IV wieku.

RIRM

drukuj