Dowody osobiste na smartfonach prawdopodobnie od 2017 roku

Najprawdopodobniej od przyszłego roku będziemy mogli korzystać z dowodów osobistych zapisanych na smartfonach. Usługa będzie dostępna w postaci specjalnej aplikacji na telefon, podobnej do tej, którą dziś oferuje większość banków. Dowód w formie elektronicznej umożliwi korzystanie z wciąż poszerzającego się wachlarza usług e-administracji.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśla, że innowacja wymusi na administracji publicznej uproszczenie procedur, np. jeśli chodzi o ilość wymaganych dokumentów.

Propozycja jest skierowana w szczególności do osób młodych, jednak będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy smartfonów – mówi Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

– Takie rozwiązania świat komercyjny już nie tylko wymyślił, ale dość szeroko z nich korzysta, np. w przypadku bankowości internetowej. Tak samo mogłyby wyglądać transakcje, nazwijmy je sobie administracyjne, których też wielu z nas musi dokonywać. To jest wszelkiego rodzaju składanie wniosków, odbieranie listów poleconych, rejestracja samochodów. Zupełnie nie ma powodu, żebyśmy z tymi wszystkimi czynnościami administracyjnymi musieli chodzić do urzędu, wystawać w kolejkach, wypełniać papierowe wnioski. To będzie możliwość dla tych osób, które będą chciały z tego skorzystać. Osoby, które nie czują się na siłach, nie będą chciały albo z innych względów będą miały jakieś obawy z tym związane, absolutnie nie będą do tego zmuszane – wskazuje Karol Manys.

Oprócz dowodu osobistego, aplikacja ma umożliwić posiadanie w smartfonie innych dokumentów, takich jak m. in. karty biblioteczne oraz karty miejskie.

Resort cyfryzacji podkreśla, że to odpowiedź na potrzeby społeczeństwa – już teraz w Polsce mamy 19 milionów smartfonów, a przeciętny Polak korzysta z komórki trzy godziny dziennie.

RIRM

 

drukuj