Ambasada Izraela: Spotkanie Morawiecki-Netanjahu planowane w czwartek około południa

W czwartek około 12.00 w Warszawie planowane jest spotkanie premierów Polski i Izraela: Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu – poinformował dziś PAP rzecznik prasowy izraelskiej ambasady Michał Sobelman.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy ambasady Izraela Michał Sobelman, Benjamin Netanjahu przylatuje do Warszawy w nocy z wtorku na środę, aby nazajutrz wziąć udział w organizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej. Szef izraelskiego rządu zostanie w Warszawie do czwartku.

Według informacji przekazanych przez rzecznika izraelskiej placówki, w czwartek ok. godziny 12.00 szef izraelskiego rządu ma się spotkać z Mateuszem Morawieckim.

W trakcie konferencji bliskowschodniej izraelski premier ma też zaplanowane spotkania z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem i sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Rozpoczynająca się w środę konferencja ministerialna w Warszawie dotyczy budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Według izraelskich mediów, Benjamin Netanjahu ma wygłosić podczas konferencji ostre antyirańskie przemówienie. Jeszcze w styczniu, informując o planach zorganizowania konferencji, sekretarz stanu USA zapowiedział, że szczególna uwaga ma zostać poświęcona wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Zaproszenie na konferencję wystosowano do przedstawicieli władz blisko 80 państw, w tym krajów arabskich. Udziału w wydarzeniu odmówiła m.in. Autonomia Palestyńska, która do uczynienia tego samego namawia pozostałe kraje arabskie.

PAP/RIRM

drukuj