fot. PAP/Radek Pietruszka

A. Duda: To organizacje obywatelskie tętniły pulsem dążącym do niepodległej RP

To organizacje obywatelskie tętniły pulsem dążącym do niepodległej Rzeczpospolitej – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami instytucji obywatelskich oraz organizatorami kampanii społecznych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W Pałacu Prezydenckim uczestnicy spotkania wysłuchali też koncertu Orkiestry Wielkich Bębnów, która wybiła Puls Niepodległości.

Prezydent w swoim przemówieniu wskazał na znaczenie działalności organizacji obywatelskich w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zachęcił ich przedstawicieli do organizacji takich przedsięwzięć na obchody rocznicy, by każdy Polak poczuł się związany z wielką tradycją 100-lecia niepodległości kraju.

Prezydent Andrzej Duda nawiązał też do koncertu. Wyraził nadzieję, że bębny nadadzą pozytywne drżenie całej Polsce w ramach Pulsu Niepodległości.

– Czegoś, co będzie w nas przez ten rok 2018 i następne lata tętniło, biło; co nada nam dodatkowy impuls nie tylko do budowania pamięci historycznej, ale przede wszystkim budowania na przyszłość. Budowania silnego, suwerennego polskiego państwa, które zawsze pozostanie już niepodległe i suwerenne, bo będzie silne, sprawne, bo będzie państwem dobrze działającym – powiedział prezydent.

2018 jest rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rocznicy zainaugurował prezydent Andrzej Duda podczas orędzia, które wygłosił 5 grudnia 2017, w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Organizacją obchodów zajmuje się specjalnie powołany Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W skład Komitetu wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych.

RIRM

drukuj