WRC: Kubica wypadł z trasy rajdu Monte Carlo

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta WRC) zakończyli udział w Rajdzie Monte Carlo. Polski kierowca wypadł z trasy podczas dziewiątego odcinka specjalnego. Po tym wypadku dalsza jazda w ich wykonaniu była już niemożliwa.

Dziś zakończył się drugi dzień Rajdu Monte Carlo – pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej jest mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Volkswagen Polo WRC).

Rywalizacja w drugim dniu Rajdu Monte Carlo rozpoczęła się od 49 km OS. Wygrał go mistrz świata Sebastien Ogier, który o 11,7 s wyprzedził liderującego w rajdzie Bryana Bouffier. Trzeci czas, o 20,5 s słabszy od wyniku Ogiera uzyskał Kris Meeke.

Robert Kubica zanotował czwarty czas tracąc 24,8 s do Ogiera. Po siódmym OS w klasyfikacji generalnej Ogier wyprzedził Kubicę i Meeke’a, dzięki czemu awansował na drugie miejsce. Jego strata do prowadzącego Bouffiera wynosiła 35,6 s. Meeke był trzeci ze stratą 47,6 s, a Kubica – czwarty.

Ósmy odcinek specjalny to już walka najlepszych kierowców w strugach deszczu. Tym razem najlepszy czas uzyskał Bouffier. Drugi ze stratą zaledwie 0,2 s. był Ogier. Trzeci czas uzyskał Robert Kubica, który stracił do zwycięzcy tylko 7,8 s. Po tym odcinku Polak odrobił 4,2 s straty do Meeke’a, który był czwarty.

Niestety, dziewiąty odcinek specjalny okazał się ostatnim dla polskiej załogi. Ford Fiesta ześlizgnął się z trasy na 33. kilometrze liczącego 49 km OS. Załodze nic się nie stało, samochód też nie doznał dużych uszkodzeń, jednak zsunął się tyłem ze skarpy i nie dało się wrócić na jezdnię. Ford Fiesta RS WRC wypadł z drogi przed mostem. Przyczyną wypadku było najechanie na tzw. „czarny lód” czyli odcinek trasy, który z wierzchu pokryty jest lodem. Przyczepność na nim równa jest zeru.

Dziewiąty odcinek wygrał Ogier, który wyprzedził o 22,8 s Ostberga i 31,3 s – Mikkelsena. Dopiero czwarty czas (strata 40,9 s) uzyskał Meeke, zaś piąty (+47 s) – Bouffier, który obrócił się na trasie, co kosztowało go pozycję lidera.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Ogier i ma 22,6 s przewagi nad Bouffierem. Trzeci jest Meeke, który traci do lidera już półtorej minuty.

KLASYFIKACJA GENERALNA PO DRUGIM DNIU RAJDU:

1. S. OGIER 3:14:51.3
2. B. BOUFFIER +51.1
3. K. MEEKE +1:38.6
4. M. OSTBERG +2:48.9
5. J. LATVALA +6:04.4

Sport/RIRM

drukuj