fot. PAP/EPA

Wimbledon. Linette gra dalej

Magda Linette pokusiła się o niespodziankę i w II rundzie Wimbledonu pokonała faworyzowaną Amandę Anisimovą 6:4, 7:5. Polka wyrównała swój najlepszy wynik w Wielkim Szlemie.


17-letnia Anisimova podbija w tym sezonie światowe korty. Jeszcze jako juniorka wygrywała US Open i Rolanda Garrosa. W tym roku – już w batalii na najwyższym poziomie – dotarła do IV rundy Australian Open. Na kortach ziemnych w Paryżu potwierdziła wielki talent. Osiągnęła półfinał, co przyczyniło się do sporego awansu w rankingu WTA. Obecnie Amerykanka jest 26. rakietą świata.

W pierwszym secie Linette była zdecydowanie aktywniejsza od rywalki. Już w trzecim gemie wywalczyła „breaka”. Później nie wykorzystała trzech piłek, by ponownie przełamać Anisimovą. 17-latka – przy stanie 3:5 – musiała się bronić przed porażką w całej partii. Uratował ją wygrywający forhend. Później pomogła zagrywka. Było 4:5, ale to do Polki należało ostatnie słowo. Również jej udał się serwis. Chwilę później przeciwniczka wpakowała piłkę w siatkę, a 27-letnia poznanianka mogła odetchnąć z ulgą.

Druga odsłona była jeszcze bardziej zacięta. Każdy gem dostarczał sporych emocji. Zwłaszcza starcie nr 8. Polka wygrywała 4:3 i miała zagrywkę. Obroniła pięć „break pointów”, po czym skontrowała rywalkę. Anisimova nie trafiła returnem i Linette potrzebowała już tylko postawienia kropki nad „i” (3:5). Wtedy Polce uciekła koncentracja. Szybko pozwoliła Amerykance na wyrównanie. W ciągu dwóch gemów zwyciężyła ledwie jedną wymianę.

Poznanianka obudziła się w końcówce. Do udanym returnie miała szansę na przełamanie. Nie zmarnowała jej. Rywalka wpakowała forhend w siatkę (5:6). Tym razem trzeba było już wygrać przy własnym serwisie. To się udało. Choć i tym razem Anisimova mogła skutecznie odpowiedzieć. Zmarnowała „break pointa”, po czym nadziała się na forhend Linette. To była ostatnia akcja w tym pojedynku (5:7).

W III rudzie Polak zmierzy się z rozstawioną z „szóstką” Petrą Kvitovą.

* * *

Wimbledon (Wielka Brytania), kort trawiasty, II runda gry pojedynczej:

Amanda Anisimova (USA, 25) – Magda Linette (Polska) 4:6, 5:7

Sport.RIRM

drukuj