fot. Rafał Oleksiewicz

Wielki sukces Natalii Maliszewskiej. Polka najlepsza na 500 metrów w zawodach PŚ w Pekinie

Wielki triumf Natalii Maliszewskiej w pierwszych w sezonie zawodach Pucharu Świata w short tracku. Polka okazała się w Pekinie bezkonkurencyjna na swoim koronnym dystansie 500 m. To świetny prognostyk przed zbliżającymi się wielkimi krokami igrzyskami olimpijskim, które również rozegrane zostaną w stolicy Chin.

Natalia Maliszewska zaprezentowała się w Pekinie ze świetnej strony. W sobotę we wcześniejszych rundach dwukrotnie poprawiła rekord Polski. W finale finiszowała przed Włoszką Arianną Fontanną i Koreanką Minjeong Choi. Sam przebieg decydującej rywalizacji miał jednak swoją dramaturgię, doskonale znaną kibicom short trucku na całym świecie. Maliszewska, prowadząc w wyścigu, potknęła się i upadła. Po chwili na lodzie leżały jednak także trzy inne zawodniczki i rywalizacja musiała zostać powtórzona. Mimo otarć i rany na nosie to właśnie Polka okazała się najsprytniejsza i najszybsza w powtórce i mogła po minięciu linii mety unieść ręce w górę w geście triumfu.

Chciałabym wszystkim bardzo podziękować. Tym, co trzymali kciuki i dmuchali w telewizor i mi w plecy, abym jechała jak najszybciej. Jak widzieliście: biegi były fantastyczne i czasy były fantastyczne. Może ten finałowy bieg nie był tak idealny, jak bym chciała, ale wyjechałam z niego z medalem, a to liczy się na samym końcu – oceniła zwyciężczyni zawodów.

Sobotni triumf w zawodach Pucharu Świata jest jej trzecim takim osiągnięciem w karierze. W 2018 roku wygrywała w Calgary i Salt Lake City. Na dystansie 500 m Polka wygrała klasyfikację generalną PŚ 2018/2019, była wicemistrzynią świata (2018) i mistrzynią Europy (2019). Maliszewska w Pekinie po raz 11. na podium Pucharu Świata.

Natalia Maliszewska przyznała, że czuje się fantastycznie, bardzo dobrze.

Czuję się mega przygotowana. To nie jest jeszcze ostatnie słowo, które powiedziałam, bo wciąż jesteśmy w grze. Dziękuję bardzo wszystkim i pozdrawiam wszystkich sponsorów, którzy są ze mną, bo gdyby nie wy, byłoby dużo, dużo trudniej. Pozdrawiam wszystkich. Do następnego – dodała z uśmiechem.

W Pekinie na dystansie 500 rywalizowały także siostra Natalii – Patrycja Maliszewska oraz Nicola Mazur, które odpadły na etapie ćwierćfinałów. Rywalizacja w stolicy Chin to wielki powrót short tracku na światowe areny po 1,5 roku przerwy wymuszonej przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.

Wygrana na inaugurację sezonu 2021/2022 jest świetnym prognostykiem dla Maliszewskiej, bo już w lutym (4-20) w Pekinie rozgrywane będą zimowe igrzyska olimpijskie.

Natalia Maliszewska zaprezentowała się w Chinach także w polskiej sztafecie na dystansie 3000 m. Razem z Nicolą Mazur, Kamilą Stormowską i Gabrielą Topolską w półfinale zajęły piąte miejsce, ale po dyskwalifikacji reprezentacji Francji awansowały o jedną lokatę i w niedzielę wystąpią w finale B.

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

drukuj