Udany pościg Legii, derby Polski na remis!

Po emocjonującej końcówce Legia Warszawa zremisowała przy Łazienkowskiej z Lechem Poznań 2:2 w hicie 10. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. „Kolejorz” prowadził po golach Marcina Kamińskiego i Dariusza Formelli. Punkt dla przyjezdnych wyrwali w ostatnim kwadransie meczu Tomasz Brzyski i Dossa Junior.

Dzisiejszy pojedynek miał być rewanżem za ubiegłoroczne mistrzostwo kraju. Poznaniacy byli jedyną drużyną, która przed rokiem nawiązała rywalizację z ekipą „Wojskowych”. Dwie porażki na Pepsi Arenie w Warszawie pozbawiły ich jednak złudzeń o sięgnięciu po tytuł. Nie bez powodu starcie Legii z Lechem określa się zatem jako derby Polski.

Po ospałym początku spotkania jako pierwsi z dobrej strony pokazali się goście. W 8. minucie Szymon Pawłowski umieścił pikę w siatce, jednak sędzia asystent słusznie zasygnalizował spalonego. Groźnie pod bramką Macieja Gostomskiego zrobiło się chwilę później, kiedy płaskie podanie Żyry mógł zamknąć na słupku Michał Kucharczyk. Napastnikowi gospodarzy zabrakło pół metra, aby skutecznie trącić futbolówkę. Ostrzeżeniem dla defensorów mistrza kraju była sytuacja z 27. minuty, kiedy dośrodkowanie Barry’ego Douglasa głową wykończył Marcin Kamiński, trafiając prosto w dobrze ustawionego Dusana Kuciaka. Golkiper miejscowych nie miał nic do powiedzenia kilka chwil później, gdy ustawieni w polu karnym zawodnicy uniemożliwili mu skuteczną interwencję, a zamieszanie w szesnastce wykończył stoper gości. 1:0 dla Lecha! Po chwili Poznaniacy zdobyli swojego drugiego gola w meczu. Nieudany strzał Szymona Pawłowskiego sprawił, że piłka wylądowała pod nogami Dariusza Formelli, który przy asyście Juniora wpakował ją do siatki „Wojskowych”.

Od początku drugiej połowy na murawie w miejsce Michała Kucharczyka pojawił się powołany do szerokiej kadry reprezentacji Portugalii, Orlando Sa. Spotkanie nabrało tempa, jednak siłowe ataki piłkarzy mistrza Polski nie przynosiły oczekiwanych efektów. W 68. minucie kontuzja uniemożliwiła dalszą grę Dariuszowi Formelli, a w jego miejsce na murawie pojawił się Muhamed Keita. Kwadrans przed końcem Legionistom pomogło szczęście. Nieudane dośrodkowanie Tomasza Brzyskiego z lewej strony boiska zakończyło się przepiękną bramką. Futbolówka wpadła za kołnierz bezradnego Macieja Gostomskiego i zatrzepotała w siatce Lecha. W 90. minucie „Wojskowym” udało się doprowadzić do wyrównania. Przy kolejnej centrze Brzyskiego, zawahanie golkipera Poznaniaków ułatwiło zadanie Dossie Juniorowi, który wygrywając pojedynek z Maciejem Wiluszem zdobył drugiego gola dla swojej drużyny.

Popularne derby Polski zakończyły się ostatecznie remisem 2:2. Przybycie Macieja Skorży do Poznania i dobra forma „Kolejorza” dają nadzieję na emocjonującą dalszą część sezonu. Dzisiejszy remis może pozbawić Legię pozycji lidera Ekstraklasy. Dwa punkty straty do mistrzów Polski ma krakowska Wisła, która jutro w derbach podejmie Cracovię.

Legia Warszawa – Lech Poznań 2:2 (0:2)
T. Brzyski 76’ D. Junior 90’ – M. Kamiński 33’ D. Formella 39’

Legia: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Dossa Junior, Jakub Rzeźniczak, Tomasz Brzyski – Michał Żyro, Ivica Vrdoljak, Tomasz Jodłowiec, Ondrej Duda (75’ Marek Saganowski), Michał Kucharczyk (46’ Orlando Sa) – Miroslav Radović.

Lech: Maciej Gostomski – Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński, Hubert Wołąkiewicz, Barry Douglas – Dariusz Formella (70’ Muhamed Keita), Łukasz Trałka, Maciej Wilusz, Kasper Hamalainen (79’ Szymon Drewniak), Szymon Pawłowski – Dawid Kownacki (87’ Luis Henriquez).

Tabela: [Ekstraklasa]