fot. PAP/Grzegorz Momot

Tour de Pologne. Majka bez zwycięstwa, zabrakło niewiele

Dwóch sekund zabrakło Rafałowi Majce, by po raz drugi w karierze świętować zwycięstwo w Tour de Pologne. Ostatni etap Polak ukończył w czołowej grupie, podobnie zresztą jak jego najgroźniejsi konkurenci. Bonifikata za trzecią pozycję nie wystarczyła do odrobienia strat z wcześniejszych odcinków. Wyścig wygrał Belg Dylan Teuns.


Górski etap na zakończenie Tour de Pologne to nowość. W ostatnich latach wyścig kończył się sprinterskim finiszem w Krakowie bądź jasną indywidualną na czas. Odcinek do Bukowiny Tatrzańskiej liczył 132 kilometry. O zwycięstwo bić się mieli dotychczasowy lider Dylan Teuns (BMC) i Rafał Majka (Bora-Hansgrohe). Decydująca walka nie po raz pierwszy odbywała się na drogach Bukowiny. Wcześniej triumfowali tutaj m.in. Daniel Martin, Moreno Moser czy właśnie… Rafał Majka, co później znajdowało swoje odbicie w klasyfikacji generalnej.

Od początku odcinka bardzo aktywny był Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). Słowak jechał w ucieczce. Gdy został doścignięty, po raz kolejny urwał się rywalom – tym razem na zjeździe. Prowadzenie stracił 2,5 kilometra przed metą. Faworytom brakowało dzisiaj zdecydowania. Żaden z nich nie zdołał ostatecznie oderwać się od reszty stawki, by samotnie pojechać po wygraną. Na metę wspólnie wjechała pięcioosobowa grupa z Dylanem Teunsem i Rafałem Majką. Bonifikata za trzecie miejsce nie wystarczyła, by wyprzedzić Belga w klasyfikacji generalnej. Wygrał Wout Poels (Sky), który w całej rywalizacji stanął na najniższym stopniu podium.

Bardzo przyzwoicie radzili dziś sobie Polacy. Paweł Cieślik (Reprezentacja Polski) jechał w ucieczce obok Petersa Sagana, podobnie jak dziesięciu innych kolarzy. Nieco ponad minutę do zwycięzcy stracił Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), który w klasyfikacji generalnej uplasował się na 16. lokacie. 19. był Marek Rutkiewicz (Reprezentacja Polski).

Dla Rafała Majki celem numer jeden w najbliższych tygodniach będzie hiszpańska Vuelta. Wyścig rozpocznie się 19 sierpnia. Na 17. etapie maksymalne nachylenie wyniesie 28%.

***

Wyniki 7. etapu:

1.   Wout Poels (Holandia / Sky) – 3:26:20
2.   Adam Yates (Wielka Brytania / Orica-Scott)   +00’ 00”
3.   Rafał Majka (Polska / Bora-Hansgrohe)   +00’ 00”
4.   Wilco Kelderman (Holandia / Sunweb)   +00’ 00”
5.   Dylan Teuns (Belgia / BMC)   +00’ 00”
6.   Domenico Pozzovivo (Włochy / AG2R)   +00’ 05”

24. Tomasz Marczyński (Polska / Lotto Soudal)   +01’ 06”
29. Marek Rutkiewicz (Polska / Reprezentacja Polski)   +01’ 39”
35. Paweł Cieślik (Polska / Reprezentacja Polski)   +02’ 21”

***

Końcowa klasyfikacja generalna:

1.   Dylan Teuns (Belgia / BMC) – 27:07:47
2.   Rafał Majka (Polska / Bora-Hansgrohe)   +00’ 02”
3.   Wout Poels (Holandia / Sky)   +00’ 03”
4.   Wilco Kelderman (Holandia / Sunweb)   +00’ 10”
5.   Adam Yates (Wielka Brytania / Orica-Scott)   +00’ 13”
6.   Domenico Pozzovivo (Włochy / AG2R)   +00’ 23”

16. Tomasz Marczyński (Polska / Lotto Soudal)   +03’ 32”
19. Marek Rutkiewicz (Polska / Reprezentacja Polski)   +04’ 41”
36. Paweł Cieślik (Polska / Reprezentacja Polski)   +19’ 44”

Sport.RIRM

drukuj