Tour de France. Nieudana ucieczka Polaków, stromy podjazd dla Vuillermoza

Bartosz Huzarski został wybrany najwaleczniejszym kolarzem 8. etapu Tour de France. Polak znalazł się w trzyosobowej ucieczce, w której towarzyszyli mu jego rodak Michał Gołaś oraz Duńczyk Lars Bak. Na stromym odcinku kończącym dzisiejsze zmagania najlepiej poradził sobie Francuz Alexis Vuillermoz.

Tour de France 2015 8th stagePrzeszło 180-kilometrowy odcinek z Rennes do Mur-de-Bretagne był pierwszym poważnym sprawdzianem dla faworytów „Wielkiej Pętli”. Najkorzystniej wyszedł z niego Christopher Froome, który utrzymał żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Strat nie ponieśli Alberto Contador i Nairo Quintana. Słabiej spisał się tym razem Vincenzo Nibali, który linię mety minął 10 sekund po swoich najgroźniejszych konkurentach.

Swojej szansy na finiszu szukał Słowak Peter Sagan. Kolarz ekipy Tinkoff-Saxo ostatecznie wpadł na metę jako czwarty i nie wywalczył bonifikaty czasowej za pozycję w czołowej trójce. Jego strata do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Christophera Froome’a nadal wynosi 11 sekund.

Tour de France 2015 8th stage Tour de France 2015 8th stage

Rundę wygrał nieoczekiwanie Alexis Vuillermoz. To pierwszy etapowy triumf Francuza na tegorocznej „Wielkiej Pętli”. Rozczarowany na mecie był Daniel Martin z Cannondale-Garmin, który zapowiadał, że powalczy dziś o zwycięstwo. Za późno rozpoczął jednak finisz, przez co etap zakończył na 2. lokacie.

Tour de France 2015 8th stageBardzo aktywni byli dziś reprezentanci Polski. W trzyosobowej ucieczce, ściganej przez peleton, znalazło się dwóch biało-czerwonych: Michał Gołaś (Etixx-Quick Step) i Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18). Ten ostatni został uznany za najaktywniejszego zawodnika dzisiejszych zmagań.

Trudów podjazdu nie wytrzymał Michał Kwiatkowski. Mistrz świata na metę wpadł jako 96. ze stratą przeszło trzech minut do zwycięzcy. Rafał Majka, Bartosz Huzarski i Michał Gołaś rywalizację kończyli wspólnie, zajmując odpowiedzio 153., 154. i 152. miejsce.