fot. PAP/EPA

Tour de France. Dwóch Polaków na czele jazdy indywidualnej na czas!

Na taki scenariusz kibice polskiego kolarstwa czekali od dawna. Maciej Bodnar wygrał, a Michał Kwiatkowski był drugi na 20. etapie Tour de France. Na mecie biało-czerwonych dzieliła zaledwie 1 sekunda.


Nie od dziś wiadomo, że jazda indywidualna na czas należy do specjalności Macieja Bodnara. Zawodnik grupy Bora-Hansgrohe był w tym roku blisko wygranej etapowej, jednak na ostatnich metrach rywalizacji ze startu wspólnego doścignął go peleton. Dziś powetował sobie wcześniejszą porażkę i na ponad 22-kilometrowym odcinku niemal zdeklasował rywali. Równać mogła się z nim tylko dwójka kolarzy Team Sky: Michał Kwiatkowski i Christopher Froome.

Bodnar odnotował czas 28:15, o 14 sekund lepszy od specjalisty w jeździe indywidualnej na czas Niemca Tony’ego Martina. Na pierwszym pomiarze czasu lepsi od Polaka byli tylko Kwiatkowski i Froome. Na podjeździe do walki o podium włączył się jeszcze Hiszpan Alberto Contador. Końcówkę koncertowo przejechał jednak Bodnar. To właśnie na ostatnich 7 km zawodnik teamu Bora-Hansgrohe zbudował swoją przewagę, która wystarczyła do pierwszego w karierze zwycięstwa etapowego Wielkiej Pętli.

Do tej pory największym, indywidualnym osiągnięciem Bodnara była druga lokata na jednym z etapów hiszpańskiej Vuelty. To nie pierwszy raz, kiedy Polak wznosi ręce w geście triumfu na najbardziej prestiżowym wyścigu świata. Wcześniej po etapową wygraną sięgnął Zenon Jaskuła (1993), trzykrotnie ta sztuka udała się Rafałowi Majce (2014, 2015).

Tegoroczna edycja Wielkiej Pętli kończy się jutro. Ostatni etap tradycyjnie przyjmie charakter wspólnego świętowania. Najwięcej powodów do radości ma lider Christopher Froome. Sporą rolę w jego zwycięstwie odegrał jednak Polak – Michał Kwiatkowski.

* * *

Wyniki 20. etapu Tour de France:

1. Maciej Bodnar (Polska / Bora-Hansgrohe) – 28:15
2. Michał Kwiatkowski (Polska / Team Sky) +00’ 01”
3. Christopher Froome (Wielka Brytania / Team Sky) +00’ 06”
4. Tony Martin (Niemcy / Katiusza)   +00’ 14”
5. Daryl Impey (RPA / Orica-Scott)   +00’ 20”
6. Alberto Contador (Hiszpania / Trek-Segafredo)   +00’ 21”

Sport.RIRM

drukuj