Tour de France. Kittel wygrał pierwszy etap

Niemiec Marcel Kittel z grupy Giant-Shimano wygrał po raz drugi z rzędu pierwszy etap (Leeds – Harrogate, 190,5 km) rozgrywanego po raz sto pierwszy wyścigu kolarskiego Tour de France i w niedzielę wystartuje w żółtej koszulce lidera.

Kittel finiszował najszybciej z peletonu, który dojechał w okrojonym składzie do mety. Na ostatnim kilometrze doszło do kraksy, w której leżał m.in. były mistrz świata Brytyjczyk Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step). Jego kontuzja wyglądała na poważną, a lekarze podejrzewają nawet złamanie obojczyka.

Również Michał Kwiatkowski został zatrzymany przez kraksę. Na metę dojechał ponad dwie minuty później, ale później czas został zneutralizowany. Polski kolarz grupy Omega Pharma-QuickStep zajmuje odległe 186. miejsce, ale ma zaledwie 4 s straty. Najwyższe miejsce z biało-czerwonych zajął Bartosz Huzarski (Team NetApp-Endura), który został sklasyfikowany na 53. pozycji.

Drugi w sobotę był Słowak Peter Sagan (Cannondale), a trzeci Litwin Ramunas Navardauskus (Garmin-Sharp). Z bardzo dobrej strony pokazał się Jens Voigt. 42-letni kolarz stanął po raz 17. na starcie Tour de France i zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Tak często jak Niemiec startowali w tym wyścigu tylko Amerykanin George Hincapie i Australijczyk Stuart O’Grady. Na start w Leeds przyszła książęca para Kate i William oraz jego brat Harry. Pierwsze trzy etapy najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego odbędą się w Anglii. Rywalizacja zakończy się 27 lipca w Paryżu. W niedzielę zawodnicy pokonają liczącą 201 km trasę z York do Sheffield.