Skoki narciarskie. Stefan Kraft mistrzem świata w lotach, szóste miejsce Piotra Żyły

Kolejny wielki sukces w karierze Stefana Krafta. Austriacki skoczek wygrał rozgrywane na obiekcie Kulm mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Drugie miejsce w dwudniowej rywalizacji zajął Niemiec Andres Wellinger, a trzecie – lider po dwóch seriach, Słoweniec Timi Zajc. Bardzo dobrze zaprezentował się Piotr Żyła, który zajął szóstą pozycję, będąc najlepszym z Polaków.

Organizatorzy zawodów w Bad Mitterndorf mieli duży problem związany z silnym wiatrem, który dość mocno przeszkadzał w płynnym rozgrywaniu konkursu o MŚ w lotach.

Z powodu trudnych warunków pogodowych, nie zostały rozegrane kwalifikacje, co spowodowało, że do pierwszej serii zawodów miało przystąpić 47 zawodników. Wśród nich było czterech reprezentantów Polski: Paweł Wąsek, Dawid Kubacki, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła. Wszyscy biało-czerwoni zdołali awansować do czołowej „30”, która miała pewny udział w kolejnych konkursowych seriach. Po pierwszym dniu rywalizacji najwięcej powodów do zadowolenia spośród Polaków miał Piotr Żyła, który po lotach na 218 oraz 220,5 metra zajmował wysoką, szóstą pozycję z niewielką stratą do najniższego stopnia podium. W czołowej dziesiątce uplasował się również Aleksander Zniszczoł, po próbach na 223 oraz 215,5 metra. Liderem po dwóch seriach był Timi Zajc. Słoweniec, doskonale radzący sobie na obiektach mamucich, podczas pierwszego dnia rywalizacji w Kulm latał 228,5 oraz 227 metrów. Na drugiej lokacie plasował się Stefan Kraft, a na trzeciej – Noreg Johann Andre Forfang. Tylko pół punktu do podium tracił natomiast Andreas Wellinger, co zwiastowało zaciętą walkę o medal w kolejnych seriach konkursowych MŚ w lotach.

Niestety, silny wiatr drugiego dnia storpedował plany organizatorów i samych zawodników. Warunki panujące na skoczni spowodowały, że ostatecznie udało się – nie bez problemów – rozegrać tylko trzecią serię rywalizacji o mistrzostwo świata w lotach. Ze zmiennymi podmuchami nie poradził sobie Paweł Wąsek, który wylądował na 161 metrze i ukończył zmagania na 29 pozycji. Dawid Kubacki poleciał natomiast 183,5 metra, kończąc konkurs na 24 lokacie. Miejsca w pierwszej dziesiątce nie utrzymał Aleksander Zniszczoł. W trzeciej próbie 29-latek uzyskał 198 metrów i ostatecznie został sklasyfikowany na 12 pozycji. Szóste miejsce obronił Piotr Żyła, który w swojej trzeciej próbie poleciał na 225 metr. Dużo emocji przyniosła walka o medale. Skutecznie podium zaatakował Andreas Wellinger. Niemiec wylądował na 229 metrze, co ostatecznie zapewniło mu srebrny medal. Poza czołową trójkę wypadł Johann Andre Forfang, po próbie na 217 metrów. 228 metrów osiągnął Stefan Kraft, dzięki czemu minimalnie wyprzedził Wellingera i czekał na to, jak odpowie Timi Zajc. Słoweniec nie wytrzymał jednak presji – uzyskał 209,5 metra i ostatecznie spadł na trzecią pozycję.

Dla Krafta tytuł zdobyty w Kulm to pierwsze mistrzostwo świata w lotach narciarskich. Wcześniej zdobywał brązowe medale na imprezach tej rangi w 2016 oraz 2022 roku.