SGP. Niespodziewany zwycięzca w Krsko, trzecie miejsce Patryka Dudka!

Martin Vaculik wygrał Grand Prix Słowenii, pierwsze tegoroczne zawody w ramach rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu. Najlepszy z Polaków Patryk Dudek ukończył zmagania na trzecim miejscu.

W tegorocznym cyklu Grand Prix pewne miejsce ma czterech Polaków: Bartosz Zmarzlik, Piotr Pawlicki, Patryk Dudek oraz Maciej Janowski. W związku z tym kibice biało-czerwonych liczyli na dobre występy naszych reprezentantów w zawodach inaugurujących rywalizację o indywidualne mistrzostwo świata.

Pierwszy etap zmagań zakończył się klęską Polaków. Do półfinału awansował tylko Patryk Dudek, który wywalczył dziewięć punktów. Pozostali nasi reprezentanci nie zdołali wywalczyć promocji do decydujących biegów. Piotr Pawlicki zdobył siedem oczek i zajął dziesiątą pozycję w klasyfikacji turnieju.

Tuż za nim, z dorobkiem sześciu punktów, uplasowali się Bartosz Zmarzlik oraz Maciej Janowski. Do półfinału nie zdołali dostać się również m.in. Tai Woffinden czy Nicki Pedersen. Najlepszy na tym etapie zawodów okazał się Emil Sajfutdinow, który zdobył dwanaście oczek.

W pierwszym biegu półfinałowym pod taśmą pojawili się: Jason Doyle, Emil Sajfutdinow, Patryk Dudek oraz Matej Zagar. Dzięki świetnemu wyjściu spod taśmy najlepszy okazał się nasz rodak. W walce o drugie miejsce górą był Doyle, który wyprzedził Zagara.

W drugim półfinale rywalizowali: Greg Hancock, Martin Vaculik, Fredrik Lindgren oraz Niels Kristian Iversen. Na pierwszej pozycji dość pewnie finiszował Lindgren, zaś na drugiej na metę wpadł Vaculik, który obronił się przed atakami Hancocka.

W finale klasą dla siebie był Martin Vaculik. Słowak, dzięki dobremu startowi, pomknął po zwycięstwo w Grand Prix Słowenii. Drugą lokatę zajął Lindgren, który do końca musiał odpierać ataki Patryka Dudka. Jako ostatni linię mety minął Doyle.

Dzięki wygranej w Krsko Martin Vaculik został pierwszym liderem cyklu GP 2017. Tyle samo punktów, co reprezentant Słowacji, ma jednak drugi w stawce Fredrik Lindgren. Najlepszy z Polaków – Patryk Dudek – z dorobkiem trzynastu oczek jest trzeci w „generalce”.

Kolejne zawody z cyklu Grand Prix odbędą się 13 maja w Warszawie.

***

Wyniki Grand Prix Słowenii:

1.   Martin Vaculik (Słowacja) – 16 pkt. (3, 3, 1, 1, 3, 2, 3) – 1. miejsce w finale
2.   Fredrik Lindgren (Szwecja) – 16 (2, 2, 2, 2, 3, 3, 2) – 2. miejsce w finale