Puchar Polski. Cenna wygrana Cracovii; bez bramek w Bydgoszczy

Piłkarze Cracovii pokonali na wyjeździe pierwszoligowe Zagłębie Sosnowiec 2:1 w pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym Pucharu Polski. Zwycięskiego gola Pasy zdobyły jednak dopiero w 90 minucie gry. W innym meczu rozgrywek Zawisza Bydgoszcz nie wykorzystał atutu własnego boiska i zremisował bezbramkowo ze Śląskiem Wrocław.

Podopieczni Jacka Zielińskiego mieli stosunkowo prostą drogę do ćwierćfinału Pucharu Polski. Cracovia w drodze do tego etapu rozgrywek wyeliminowała zespoły grające klasę rozgrywkową niżej: Dolcan Ząbki (3:2) oraz GKS Katowice (3:1). Zagłębie w 1/8 finału rozgromiło III-ligową Wdę Świecie (4:1), a wcześniej odprawiło z kwitkiem Górnika Zabrze (3:1). Sosnowiczanie to aktualny lider I ligi, dlatego gracze z Krakowa podeszli do tego starcia z szacunkiem dla rywala.

W pierwszej połowie obie drużyny stworzyły sobie kilka dobrych okazji do zdobycia gola. Jedną z nich wykorzystali goście. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego do piłki wyskoczył Miroslav Covilo i Cracovia objęła prowadzenie. Gospodarze rzucili się do ataku i w 43. minucie wyrównali za sprawą Michała Fidziukiewicza.

£ukasz So³owiej  Deniss RakelsMiroslav Cevilo Piotr Polczak

W drugiej części gry żaden z zespołów nie potrafił stworzyć sobie większej przewagi. Swoje okazje miało zarówno Zagłębie, jak i piłkarze Pasów, ale przez długi czas zawodziła skuteczność. Gdy wydawało się, że pojedynek zakończy się remisem, w 90. minucie zwycięską bramkę dla ekipy z Krakowa zdobył Deniss Rakels, który wykorzystał dośrodkowanie Mateusza Wdowiaka, ustalając tym samym wynik meczu na 2:1 dla gości.

Zawodnicy Jacka Zielińskiego będą bronić tej zaliczki w rewanżu. Do kolejnego spotkania pomiędzy obiema drużynami dojdzie 19 listopada w Krakowie.

***

Zagłębie Sosnowiec Cracovia 1:2 (1:1)
Michał Fidziukiewicz 43’ – Miroslav Covilo 22’ Deniss Rakels 90’

Zagłębie:  Wojciech Fabisiak – Marcin Sierczyński, Łukasz Sołowiej (79’ Konrad Budek), Krzysztof Markowski, Żarko Udovicić – Dawid Ryndak, Łukasz Matusiak, Sebastian Dudek, Michał Fidziukiewicz, Martin Pribula – Jakub Arak

Cracovia: Krzysztof Pilarz – Luiz Santos Deleu, Hubert Wołąkiewicz, Piotr Polczak (64’ Damian Dąbrowski), Bartosz Rymaniak – Jakub Wójcicki (36’ Mateusz Wdowiak), Miroslav Covilo, Mateusz Cetnarski (84’ Łukasz Zejdler), Marcin Budziński, Erik Jendrisek – Deniss Rakels

Żółte kartki: Łukasz Sołowiej (Zagłębie) oraz Luiz Santos Deleu, Bartosz Rymaniak, Damian Dąbrowski (Cracovia)

W kolejnym z meczów 1/4 finału Pucharu Polski Zawisza mierzył się ze Śląskiem. Bydgoszczanie w drodze do ćwierćfinału tych rozgrywek wyeliminowali Chrobrego Głogów (4:1) oraz ekipę Stali Stalowa Wola (2:1). Drużyna z Wrocławia odprawiła zaś z kwitkiem Stomil Olsztyn (5:1) oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała (1:0)

W pierwszej połowie goście starali się prowadzić grę, zaś spadkowicz z Ekstraklasy szukał swoich okazji w kontratakach. Klarownych sytuacji do strzelenia goli było jednak jak na lekarstwo. W pierwszych 45 minutach obie drużyny tylko raz uderzyły celnie na bramkę rywala, dlatego też na przerwę zawodnicy schodzili przy bezbramkowym remisie.

Jakub Smekta³a  Krzysztof OstrowskiKrzysztof Ostrowski Szymon Lewicki Adam Kokoszka

Trochę ciekawiej zaczęło się robić na boisku w drugiej części gry. Dobre okazje zaczęli sobie stwarzać gracze Śląska. Swoje szanse na gola mieli m.in. Jacek Kiełb, Peter Grajciar oraz Marcel Gecov. Za każdym razem jednak bardzo dobrze bronił bramkarz miejscowych – Damian Węglarz. Zawisza mógł skarcić podopiecznych Tadeusza Pawłowskiego w samej końcówce, ale dobrą dwójkową akcję z Jakubem Smektałą fatalnie wykończył Giorgi Alawerdaszwili. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 0:0.

Losy awansu do półfinału pozostają więc otwarte i rozstrzygną się w rewanżu, który rozegrany zostanie 16 grudnia we Wrocławiu.