PŚ w Kuusamo. Żyła drugi, Kubacki trzeci! Kolejne zwycięstwo Eisenbichlera

Niemiec Markus Eisenbichler znów nie miał sobie równych, zwyciężając w sobotnim konkursie Pucharu Świata w Kuusamo (HS142). Drugie miejsce zajął Piotr Żyła, a na najniższym stopniu podium stanął Dawid Kubacki. Polacy w komplecie dostali się do serii finałowej.

Markus Eisenbichler był klasą samą dla siebie. Niemiec – jako jedyny zawodnik z całej stawki – w obu seriach przekroczył granicę 140 metrów. Próby na odległość 146 m i 141 m pozwoliły mu na drugi z rzędu pucharowy triumf. Podopieczny Stefana Horngachera pozostawił rywali daleko w tyle. Drugiego Piotra Żyłę (136 m i 137 m) wyprzedził o blisko dwadzieścia „oczek”. Dla skoczka z Wisły było to trzynaste w karierze podium w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata.

Na trzeciej pozycji konkurs ukończył Dawid Kubacki. Nowotarżanin uzyskał 139 m i 132.5 m, a do swojego bardziej doświadczonego kolegi z drużyny stracił zaledwie 0.2 punktu. Tym samym 30-latek osiągnął dwudzieste pucharowe „pudło”, ale po raz pierwszy ta sztuka udała mu się na obiekcie Rukatunturi (HS142). Tuż za dwójką „Biało-Czerwonych” uplasował się Halvor Egner Granerud. Norweg błysnął formą zwłaszcza w finałowej rundzie, kiedy to wylądował aż na 142 m.

Z dobrej strony zaprezentowali się pozostali Polacy, którzy w komplecie awansowali do drugiej serii. Dziewiąte miejsce – wspólnie z Niemcem Karlem Geigerem – zajął Klemens Murańka (131 m i 134.5 m). Na jedenastej lokacie sklasyfikowany został Andrzej Stękała (131 m i 131.5 m), zaś jedną pozycję niżej znalazł się Kamil Stoch (125 m i 136 m). Należy podkreślić, że trzykrotny mistrz olimpijski na półmetku zmagań był dopiero dwudziesty drugi. Pucharowe punkty (pierwsze w obecnym sezonie) zdobył również dwudziesty drugi Paweł Wąsek (130 m i 123.5 m).

Dzięki sobotniej wygranej, Markus Eisenbichler (200 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji  generalnej, dopisując kolejne sto „oczek” do swojego dorobku. Na drugie miejsce wskoczył Piotr Żyła (125 pkt.), który wyprzedza Karla Geigera (109 pkt.) oraz Halvora Egnera Graneruda (100 pkt.). Piąty jest Dawid Kubacki (84 pkt.).

W niedzielę odbędą się drugie zawody indywidualne w Kuusamo. Początek konkursu wyznaczono na godzinę 15:30 czasu warszawskiego. Wcześniej rozpoczną się kwalifikacje (14:00).