Polacy za granicą. Teodorczyk znowu trafił, Lewandowski odpoczywał

8 goli w 12 spotkaniach Jupiler League – takim bilansem może pochwalić się reprezentujący barwy Anderlechtu Bruksela Łukasz Teodorczyk. Dziś Polak wpisał się na listę strzelców w pojedynku z KV Mechelen (2:0). Cały mecz na ławce rezerwowej Bayernu Monachium przesiedział Robert Lewandowski. Mistrzowie kraju pokonali przed własną publicznością FC Augsburg i awansowali do 1/8 finału Pucharu Niemiec.

Ostatnie miesiące w wykonaniu Polaków reprezentujących na co dzień barwy zagranicznych klubów przebiegają pod hasłem kolejnych bramek Łukasza Teodorczyka. Popularny „Teo” kontynuuje doskonałą passę zapoczątkowaną w starciu ze Standardem Liege (1:0). W kolejnych spotkaniach trafiał do siatki KSC Lokeren i Club Brugge. Dziś zdobył pierwszego gola w wygranym przez Anderlecht meczu z KV Mechelen (2:0). W 31. minucie Polak wbiegł w pole karne rywali, przymierzył po długim rogu, a jego próba została zablokowana. Odbita piłka ponownie wylądowała pod nogami napastnika, który z ostrego kąta nie miał problemów z pokonaniem golkipera gości.

FC Heidenheim vs VfL WolfsburgSwojego dorobku bramkowego nie poprawił dziś Robert Lewandowski. Całe spotkanie z Augsburgiem kapitan biało-czerwonych obserwował z ławki rezerwowych. Grali inni Polacy – m.in. Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski. O ile Borussia Dortmund do wyeliminowania FC Union Berlin potrzebowała rzutów karnych (1:1 po 120 minutach), o tyle VfL Wolfsburg poradził sobie na wyjeździe z FC Heidenheim w regulaminowym czasie gry (1:0).

Do wysokiej formy wraca Artur Sobiech. Polski napastnik otworzył wynik w rywalizacji Hannoveru z Fortuną Dusseldorf. Następnie odnotował asystę przy trafieniu kolegi z zespołu Felixa Klausa. Choć po 10. kolejkach 2. Bundesligi kluby dzieli zaledwie jeden punkt różnicy, w pojedynku pucharowym wyraźnie lepsi byli gospodarze, zwyciężając aż 6:1.

Napoli vs EmpoliSzczególnie ważne – z polskiego punktu widzenia – było starcie SSC Napoli z Empoli FC we włoskiej Serie A. Naprzeciwko swoich byłych kolegów miał szansę wystąpić Piotr Zieliński. Pomocnik przebywał na boisku od 1. do ostatniej minuty. Błysnął coraz odważniej pukający do drzwi drużyny narodowej Łukasz Skorupski. Golkiper gości kilkukrotnie ratował swój zespół przed utratą gola. Skapitulował dopiero po przerwie – po strzałach Driesa Mertensa i Vlada Chirichesa.

Okazji do rywalizacji z piłkarzami Juventusu Turyn nie miał Karol Linetty. Mający pewne miejsce w składzie Sampdorii były zawodnik Lecha Poznań, tym razem przyglądał się widowisku z ławki rezerwowych.

* * *

Jupiler League – 12. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – rozegrał 90 minut, zdobył gola w wygranym meczu z KV Mechelen (1:0)

Serie A – 10. kolejka:

Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową w wygranym meczu z Empoli FC (2:0)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 90 minut w zwycięskim spotkaniu z Empoli FC (2:0)
Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut w przegranym meczu z SSC Napoli (0:2)
Karol Linetty (UC Sampdoria) – na ławce rezerwowych w przegranym pojedynku z Juventusem Turyn (1:4)
Bartosz Salamon (Cagliari Calcio) – na ławce rezerwowych w przegranym starciu z Lazio Rzym (1:4)
Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w zwycięskim pojedynku z US Sassuolo (3:1)

Puchar Niemiec – 1/16 finału:

Artur Sobiech (Hannover 96) – rozegrał 90 minut, zdobył gola i odnotował asystę w wygranym meczu z Fortuną Dusseldorf (6:1)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – na ławce rezerwowych w wygranym starciu z FC Augsburg (3:1)
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – 90 minut w zwycięskim meczu z FC Heidenheim (1:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 120 minut w wygranym po rzutach karnych spotkaniu z FC Union Berlin (1:1 po 120 minutach)
Paweł Olkowski (FC Koeln) – 120 minut w zwycięskim pojedynku z TSG 1899 Hoffenheim, asysta przy golu Anthony’ego Modeste (2:1 po 120 minutach)