Polacy za granicą. Gol „Teo”, asysta „Grosika”, wysokie zwycięstwo Piszczka

Łukasz Teodorczyk zdobył swoją dziewiętnastą bramkę w rozgrywkach Jupiler League. Tym razem „Teo” pokonał golkipera KV Mechelen, ale „Fiołki” przegrały 2:3. Pierwszą asystę w Premier League zaliczył Kamil Grosicki, a Łukasz Piszczek i jego Borussia Dortmund pokonali Bayer Leverkusen aż 6:2.

Kamil Grosicki zaliczył dzisiaj swoją pierwszą asystę w Premier League. Nie przyczyniło się to jednak do zwycięstwa jego drużyny. Tygrysy, które mierzyły się z aktualnym mistrzem Anglii – Leicester City – uległy Lisom 1:3. Polak obsłużył płaskim dograniem na skraj pola bramkowego Sama Clucasa, a ten dopełnił jedynie formalności. „Grosik” oddał aż cztery strzały, ale żaden z nich nie okazał się skuteczny.

Z trzech oczek mógł się dzisiaj cieszyć Łukasz Fabiański. Golkiper Swansea nie miał zbyt wiele pracy, ale wpuścił dwa gole. Dwukrotnie pokonał go Andre Gray – najpierw z rzutu karnego, a następnie z gry. Ponadto „Fabian” obronił dwa uderzenia. Za swój występ został oceniony na 6.4 (skala 1-10, wg whoscored.com).

W przeciwieństwie do Fabiańskiego bohaterem swojej drużyny został dziś Artur Boruc. Polak bronił jak natchniony, raz za razem zatrzymując próby Anthony’ego Martiala i Zlatana Ibrahimovicia. Szwed nie potrafił pokonać byłego reprezentanta Polski nawet z rzutu karnego. Boruc odbił płaskie uderzenie rywala i zagwarantował AFC Bournemouth cenny remis z Manchesterem United 1:1.

Dziewiętnastą bramkę w rozgrywkach ligi belgijskiej strzelił Łukasz Teodorczyk. Polak zdobył kontaktowego gola dziewięć minut po przerwie, wykańczając z pięciu metrów akcję Sofiane Hanniego. W klasyfikacji najlepszych strzelców Jupiler League „Teo” ma cztery trafienia więcej od Jelle Vossena z Club Brugge.

Kolejną szansę gry w pierwszym składzie otrzymał Grzegorz Krychowiak. Pomocnik PSG zaprezentował się przyzwoicie. „Krycha” był skuteczny w odbiorze i grał na wysokiej dokładności podań (42 celnych / 46 ogółem). Wygrał też trzy pojedynki powietrzne. Za swoją grę został oceniony na 7.1 (whoscored.com). Drużyna ze stolicy Francji wywalczyła skromne zwycięstwo (1:0).

Tym razem do siatki nie trafił walczący o koronę króla strzelców niemieckiej Bundesligi Robert Lewandowski. Bayern wygrał z FC Koeln 3:0, ale kapitan reprezentacji nie błyszczał nawet na tle Anthony’ego Modeste czy Yuyi Osako. Polak oddał jeden strzał na bramkę rywali.

Zadowolony ze zwycięstwa powinien być Łukasz Piszczek. Jego Borussia wygrała z Bayerem Leverkusen aż 6:2. Pierwsza bramka dla Aptekarzy padła jednak po akcji przeprowadzonej stroną Polaka. Mimo sześciu strzelonych przez BVB goli „Piszczu” nie zdołał poprawić swoich liczb. Pod tym względem prezentuje się jednak w obecnym sezonie bardzo dobrze. Jak dotąd prawy obrońca strzelił pięć goli i zaliczył jedną asystę.

Dwa trafienia w starciu z Napoli przepuścił Wojciech Szczęsny. Polaka dwukrotnie pokonał Dries Mertens. Najpierw zaskoczył Szczęsnego znakomitą podcinką, a następnie wykończył dośrodkowanie Marka Hamsika. Golkiper Romy mógł zachować się nieco lepiej przy drugim golu. Poza tym Azzurri oddali jeszcze tylko dwa celne strzały, z którymi nasz reprezentant sobie poradził. Na murawie pojawili się też grający w Napoli Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik. Obaj zmienili kolegów z zespołu po 70. minucie, więc nie mieli zbyt dużo czasu na wykazanie się.

Na końcowe minuty na boisku pojawili się też Karol Linetty i Bartosz Bereszyński. Obaj rozpoczęli spotkanie z Pescarą na ławce rezerwowych. Otrzymali jednak okazję, by powąchać murawę. Weszli w momencie, gdy wynik starcia był już przesądzony (3:1 dla Sampdorii).

* * *

Premier League – 27. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – 90 minut w przegranym 1:3 wyjazdowym starciu z Leicester City
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w wygranym 3:2 na własnym terenie pojedynku z Burnley FC
Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut w zremisowanym starciu z Manchesterem United (1:1)

Jupiler League – 29. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – 90 minut, gol i żółta kartka w przegranym 2:3 meczu z KV Mechelen

Ligue 1 – 28. kolejka:

Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain) – 45 minut w domowym starciu z AS Nancy (1:0)

Bundesliga – 23. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w wygranej 3:0 wyjazdowej konfrontacji z FC Koeln
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w zwycięskim 6:2 starciu z Bayerem Leverkusen na własnym stadionie

Serie A – 27. kolejka:

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – od 74. minuty w wygranym 2:1 na wyjeździe meczu z AS Romą
Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – od 79. minuty w starciu z Romą
Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w przegranym 1:2 na własnym stadionie meczu z SSC Napoli
Karol Linetty (UC Sampdoria) – od 74. minuty w wygranym 3:1 meczu z Pescarą Calcio