Piłka nożna. Tylko Legia gra dalej, sensacyjna porażka Lecha

Piłkarze Legii Warszawa po wygranej w Wiedniu z Austrią (5:3) awansowali do 4. rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. Inne polskie drużyny odpadły. Lech Poznań niespodziewanie uległ Spartakowi Trnawa (1:3), a Pogoń Szczecin wprawdzie pokonała KAA Gent (2:1), jednak wcześniej wysoko przegrała w Belgii (0:5).

Polskie drużyny przystąpiły do rewanżowych meczów z różnych pozycji. W zdecydowanie najlepszej sytuacji był Lech, który na Słowacji bronił jednobramkowej zaliczki z pierwszego spotkania ze Spartakiem (2:1). Tymczasem w rewanżu „Kolejorz” w niczym nie przypominał drużyny, jaka sezon wcześniej dotarła aż do ćwierćfinału Ligi Konferencji. Przegrywał już 0:2 po golach Kelvina Oforiego w 37. minucie i byłego pomocnika Zagłębia Lubin – Erika Daniela – tuż po przerwie.

Wprawdzie w 63. minucie podopieczni Johna van der Broma zdobyli kontaktową bramkę po strzale z dystansu Norwega Kristoffera Velde, ale wkrótce potem Lukas Stetina popisał się skutecznym strzałem przewrotką. Do końca wynik nie uległ zmianie i ambitny zespół ze Słowacji wywalczył awans.

W trudniejszej od Lecha sytuacji była Legia, która w ubiegłym tygodniu przegrała u siebie z Austrią (1:2). Rewanż w Wiedniu dostarczył bardzo wielu emocji, sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie.

Legioniści prowadzili już 3:0, ale między 69. i 83. minutą gospodarze zdobyli dwie bramki. W 87. min Maciej Rosołek podwyższył na 4:2, lecz i na to znaleźli odpowiedź austriaccy piłkarze, grający już wtedy w dziesiątkę. Wynik 4:3 dla Legii oznaczał dogrywkę, jednak w 90+10. minucie awans wicemistrzom Polski zapewnił Albańczyk Ernest Muci.

W ostatniej rundzie kwalifikacji rywalem Legii będzie FC Midtjylland. Duński klub odrobił stratę z pierwszego spotkania (0:1) i w rewanżu pokonał grającą większość meczu w dziesiątkę cypryjską Omonię Nikozja (5:1). Zespoły zmierzą się ze sobą 24 i 31 sierpnia.

Przed niewykonalnym wręcz zadaniem stanęła w czwartek Pogoń, której pozostawała raczej walka o honor, po porażce przed tygodniem na wyjeździe z KAA Gent aż 0:5. Szczeciński zespół ten honor uratował. Zwyciężył 2:1, a oba gole dla gospodarzy strzelił reprezentant Grecji Eftymis Kouluris.