PGNiG Superliga. Vive i Wisła w półfinale, Azoty wyrównały stan rywalizacji z Pogonią

Vive Kielce oraz Orlen Wisła Płock awansowały do półfinałów fazy play-off polskiej ligi piłki ręcznej mężczyzn. Do wyłonienia lepszego z pary Azoty Puławy – Pogoń Szczecin potrzebne będzie jeszcze jedno spotkanie.

Orlen Wisła Płock była zdecydowanym faworytem drugiego starcia z mielecką Stalą. W pierwszym spotkaniu tych ekip Nafciarze wygrali 36:20.

Pierwsze minuty meczu znakomicie ułożyły się dla gości z Płocka. Po kilku skutecznych akcjach prowadzili już 5:1. Trener Stali próbował coś zmienić coś w grze swoich podopiecznych, biorąc przerwę na żądanie. To jednak nie pomogło słabo grającym w ofensywie mielczanom. Wisła spokojnie powiększała przewagę i już po kwadransie prowadziła 10:2. Opiekun płocczan rotował składem, ale i tak jego zespół zszedł na przerwę przy wyniku 17:9.

W drugich 30 minutach obraz gry nie zmienił się. Po kilkuminutowej wymianie ciosów, Nafciarze powiększyli jeszcze swoją przewagę. Miejscowi próbowali atakować, ale mieli problemy ze sforsowaniem dobrze zorganizowanej defensywy swoich przeciwników. Ostatecznie Orlen Wisła Płock pokonała Stal Mielec 32:19 i awansowała do półfinałów fazy play – off PGNiG Superligi.

Niespodziewanie dużo wysiłku musieli włożyć w zwycięstwo nad MMTS-em Kwidzyn szczypiorniści Vive Targów Kielce. Mistrzowie Polski w pierwszym starciu tych drużyn rozgromili przeciwników aż 41:19 i również teraz byli zdecydowanymi faworytami tej konfrontacji.

Już pierwsza połowa spotkania miała zaskakujący przebieg. Kwidzynianie nie przestraszyli się utytułowanych przeciwników i byli skuteczni w wykańczaniu akcji. Po kilkunastu minutach wygrywali już 13:8. Vive próbowało zmniejszyć stratę, ale do przerwy udało się zmniejszyć dystans do rywali tylko do trzech bramek różnicy (16:19).

W drugiej części gry MMTS długi czas utrzymywał prowadzenie. Jeszcze w 51. minucie gospodarze prowadzili 33:29. Dopiero od tego momentu kielczanie zaczęli odrabiać straty. Szybko zdobyli trzy bramki z rzędu, a następnie doprowadzili do remisu, który oznaczał dogrywkę w tym pojedynku. W doliczonym czasie mistrzowie Polski wypracowali dwubramkową przewagę, której nie oddali już do końca spotkania. Vive wygrało z MMTS-em 41:39 i awansowało do półfinałów fazy play – off.

Dogrywka była również potrzebna do wyłonienia lepszego zespołu w starciu Pogoni Szczecin z Azotami Puławy. Było to o tyle zaskakujące, że w pierwszym pojedynku tych ekip Pogoń nie dała szans rywalom (35:14).

Spotkanie w Puławach było bardzo wyrównane. Goście próbowali odskoczyć przeciwnikom, jednak Azoty nie pozwalały na rozwinięcie skrzydeł szczecinianom. Po pierwszych 30 minutach na tablicy wyników widniał remis 14:14.

W drugiej połowie Pogoń wypracowała minimalne prowadzenie, którego jednak nie potrafiła utrzymać do końcowego gwizdka. Gospodarze zdołali doprowadzić do remisu, który oznaczał konieczność rozegrania dogrywki. W niej przewagę zdobyli puławianie i nie oddali jej już do końca. W rywalizacji do ćwierćfinałowej Pogoni z Azotami jest remis 1-1. Decydujący o awansie do półfinału mecz zostanie rozegrany w Szczecinie.