NBA. 19 punktów Gortata na pożegnanie Wizards z play off

Marcin Gortat zdobył 19 punktów i miał sześć zbiórek, a jego Washington Wizards w szóstym półfinałowym meczu Konferencji Wschodniej koszykarskiej ligi NBA ulegli u siebie Indiana Pacers 80:93. Rywalizację play off przegrali 2-4 i odpadli z rozgrywek.

Zespół z Indianapolis drugi raz z rzędu zagra w finale konferencji, gdzie ponownie zmierzy się z broniącymi tytułu Miami Heat. Przed rokiem przegrał 3-4.

Na początku drugiej połowy czwartkowego spotkania nieskuteczni tego dnia „Czarodzieje” przegrywali już różnicą 16 punktów (40:56). Potrafili jednak odrobić tę stratę i na 8.31 min przed końcem spotkania, po trzypunktowym rzucie Bradleya Beala, który wcześniej pod własną tablicą wyrwał przy zbiórce piłkę znacznie wyższemu Royowi Hibbertowi, wyszli na prowadzenie 74:73.

Od tego momentu przez ponad siedem kolejnych minut gracze trenera Randy’ego Wittmana zdobyli jedynie dwa punkty (Gortat po podaniu Johna Walla), podczas gry rywale 17. W czterech kolejnych posiadaniach piłki popełnili trzy straty. Dopiero przy wyniku 90:76 dla Pacers na 65 sekund przed końcową syreną do kosza rywali trafił Brazylijczyk Nene, ale wynik już dawno był przesądzony.

Własne boisko kolejny raz nie było atutem drużyny z Waszyngtonu. W play off w hali Verizon Center wygrała tylko jedno z pięciu spotkań. Na wyjazdach zwyciężyła pięciokrotnie i poniosła jedną porażkę.

Polski środkowy znów był najlepszym strzelcem zespołu. Przebywał na parkiecie 41 minut, najdłużej w karierze w meczu play off. Poprzedni rekord ustanowił jeszcze w barwach Orlando Magic, gdy 30 kwietnia 2009 r. w meczu z Philadelphia 76ers jedyny raz wyszedł w pierwszej piątce, zastępując zdyskwalifikowanego Dwighta Howarda, i grał 40 minut.

Teraz, w 11. kolejnym meczu play off w wyjściowym składzie, trafił siedem z 12 rzutów z gry, pięć z sześciu wolnych, miał cztery zbiórki w obronie i dwie w ataku, asystę, stratę i dwa faule.

Po meczu pocieszał i przyciskał do piersi młodszych kolegów z zespołu Walla i Beala, rozżalonych wyeliminowaniem z play off po tak jednostronnej końcówce spotkania, które mogło przedłużyć nadzieje.

W wielu elementach Wizards i Pacers notowali w czwartek zbliżone statystyki: zbiórki (w których Gortat i koledzy już nie dominowali tak jak w meczu numer 5): 40-38 dla gospodarzy, asysty: 17-18, straty: 11-11, przechwyty: 4-6, bloki: 3-4.

Całą różnicę zrobiła skuteczność z gry. Goście trafili 51 procent rzutów, gospodarze – 40.

Poza Gortatem najwięcej punktów dla Wizards zdobyli Beal – 16, Nene – 15 oraz Wall – 12 i dziewięć asyst.

W zespole trenera Franka Vogela najlepszy mecz w tej serii rozegrał David West, który zdobył 29 punktów, mimo wysiłków próbującego mu przeszkadzać w wielu akcjach Gortata. Lance Stephenson dodał 17 i osiem asyst, Paul George – 12, a po 11 środkowy Hibbert (także siedem zbiórek) i George Hill.

Pierwszy mecz finału Konferencji Wschodniej pomiędzy Pacers i Heat odbędzie się w niedzielę w Indianapolis.