Męki Arsenalu, rozczarowanie w Neapolu, oraz historyczne triumfy Malmoe i Łudogorca

Arsenal Londyn, Athletic Bilbao, Bayer Leverkusen, Malmoe FF i Łudogorec Razgrad zapewniły sobie występ w tegorocznej edycji Champions League. O zwycięstwie „Kanonierów” przesądziła bramka Alexisa Sancheza, zdobyta w doliczonym czasie gry pierwszej połowy.

Postawa The Gunners od początku pozostawiała wiele do życzenia. Drużyna z czerwonej części Londynu utrzymywała się dłużej przy piłce, jednak konstruowanie akcji ofensywnych przychodziło jej bardzo mozolnie. Wreszcie szansę na upragnionego gola miał Jack Wilshere, lecz w dogodnej sytuacji nie zdołał trafić w światło bramki. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy podanie Mesuta Oezila wykończył ostatecznie Alexis Sanchez, wyprowadzając Arsenal na prowadzenie. W drugiej odsłonie „Kanonierzy” przeprowadzali kolejne groźne akcje. Z najbliższej odległości Zengina nie zdołali pokonać Oxlade-Chamberlain i Santi Cazorla. Podopiecznych Arsene’a Wengera mógł w ostatnich minutach pogrążyć Demba Ba, który po dośrodkowaniu jednego ze swoich partnerów, z najbliższej odległości głową nieczysto trafił w futbolówkę. Wynik zakończył się rezultatem 1:0 i po raz siedemnasty z rzędu w Lidze Mistrzów wystąpią tegoroczni zdobywcy Pucharu Anglii.

***

Emocji nie brakowało również na innych europejskich arenach. SSC Napoli podtrzymało złą passę włoskich drużyn na San Mames Stadium. Żadna ekipa z półwyspu Apenińskiego nigdy w historii nie zdołała pokonać na wyjeździe miejscowego Athletic Bilbao. Tradycji stało się zadość. Goście prowadzili, co prawda po trafieniu Hamsika, jednak to rozzłościło tylko zdeterminowanych Basków. Fatalne błędy oraz brak komunikacji w obronie ułatwiły zadanie gospodarzom, którym awans zapewniły dwa gole Aritza Aduriza oraz trafienie Ibai Gomeza. Hiszpanie w Lidze Mistrzów zagrają po szesnastu latach przerwy.

***

Wielką kartę w swojej historii zapisali również piłkarze Malmoe FF. Triumf nad Salzburgiem pozwolił im na pierwszy klubowy awans do najbardziej elitarnych rozgrywek w Europie. 90 minut w meczu Bayeru Leverkusen rozegrał Sebastian Boenisch, a jego drużyna nie dała szans Kopenhadze, zwyciężając wysoko 4:0. Rzutami karnymi zakończyła się rywalizacja pomiędzy ekipą Łudogorec Razgrad i Steauą Bukareszt. Bułgarzy upragnionego gola zdobyli dopiero w 90. minucie meczu. Po bezbramkowej dogrywce losy pojedynku rozstrzygnąć miał konkurs jedenastek. Te lepiej wykonywali gospodarze, choć do wyłonienia triumfatora potrzebnych było aż siedem prób każdej ze stron.